Grafen na drodze do odsalania oceanów
2014-05-03 16:54
Słodka woda, jeden z najważniejszych surowców potrzebnych ludziom, stanowi zaledwie 2,5% zasobów wodnych ziemi, przy czym eksploatacja znacznej części zasobów słodkiej wody jest niemożliwa z przyczyn technicznych lub nieopłacalna. Z tego powodu wciąż trwają prace nad bardziej efektywnymi sposobami odsalania wody. Badania laboratoryjne pokazują, że już wkrótce grafenowe filtry mogą być alternatywą dla stosunkowo drogich i energochłonnych technologii, jakie są wykorzystywane obecnie, dlatego powiązane pytanie zostało rozstrzygnięte na TAK.
Na granicy świata wirtualnego i rzeczywistości
2014-05-02 17:38
Soczewki kontaktowe z elementami elektronicznymi (tzw. soczewki bioniczne) mogą w przyszłości znacząco ulepszyć nasze życie. Grafen jest jednym z materiałów, mogących przyczynić się do rozwoju tej technologii, wciąż jednak brakuje badań, które potwierdziłyby, że grafenowe soczewki są bezpieczne dla ludzi. W związku z tym pytanie dotyczące tej kwestii zostało rozstrzygnięte na NIE.
Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej
2014-05-01 19:59
Jedną z dziedzin, która ma szansę wykorzystać specyficzne własności grafenu jest medycyna. Naukowcy z całego świata, także z Polski, przeprowadzili badania sugerujące, że może on mieć zastosowanie w różnego rodzaju terapiach antynowotworowych, m.in. w leczeniu raka skóry czy prostaty. Dlatego powiązane zdarzenie na platformie zostało rozstrzygnięte na TAK.
Grafenowe noktowizory
2014-05-01 00:16
Ostatnie publikacje wyników badań laboratoryjnych prowadzonych nad możliwością wykorzystania grafenu w noktowizorach przesądziły o rozstrzygnięciu powiązanego zdarzenia na TAK. Opracowano i przetestowano układ oparty na grafenie umożliwiający wykrywanie nawet niewielkich ilości światła, a główną barierą na drodze do wytworzenia pierwszych użytecznych prototypów jest jedynie ograniczona dokładność grafenowych czujników.
Grafenowe zbiorniki na wodór
2014-04-24 15:57
Choć pierwsze wodorowo-tlenowe ogniwa paliwowe powstały już pod koniec lat 60. XX wieku, upowszechnieniu się tej technologii np. w motoryzacji i lotnictwie stoi na przeszkodzie szereg trudności. Jednym z nich jest problem efektywnego przechowywania wodoru. Badania laboratoryjne wskazują, że grafen może w przyszłości pomóc rozwiązać tę kwestię, dlatego pytanie dotyczące grafenowych zbiorników na wodór zostało rozstrzygnięte na TAK.
Grafenowe głośniki i słuchawki
2014-04-24 13:40
Grafen – superwytrzymały i supercienki materiał znajduje coraz więcej zastosowań np. w sprzęcie wojskowym czy zaawansowanej elektronice. Pojawia się jednak pytanie, czy to cudowne dziecko ery nanotechnologii może mieć zastosowanie w rozwiązaniu bardziej „przyziemnych” problemów.
Grafen w sprzęcie wojskowym
2014-04-16 16:41
Pytanie dotyczące badań laboratoryjnych nad możliwościami wykorzystania grafenu w sprzęcie wojskowym zostało rozstrzygnięte na TAK. Okazuje się, że ten materiał może znaleźć szereg zastosowań m.in. w kamizelkach kuloodpornych, jako składnik powłok ochronnych kopuł radarów czy jako warstwa ochronna w wojskowych przyrządach optycznych.
Grafen w sprzęcie sportowym
2014-04-16 16:07
Grafen, znana ze swoich doskonałych własności elektrycznych i mechanicznych płaska struktura złożona z atomów węgla, znajduje coraz szersze zastosowanie w dziedzinach bliskich naszemu codziennemu życiu. Mimo trudności z jego wytwarzaniem materiał ten został już wykorzystany do produkcji sprzętu sportowego używanego przez zawodników na całym świecie. W związku z tym zdarzenie dotyczące wykorzystania grafenu w sprzęcie sportowym rozstrzygamy na TAK.
Nareszcie uruchomienie narzędzia badawczego Logiczny Ekstraktor Możliwości NANO (L.E.M. NANO) - 2 kwietnia 2014 r.
2014-04-02 12:47
Agencja Rozwoju Przemysłu upublicznia wyniki programu badawczego L.E.M. – Logiczny Ekstraktor Możliwości, którego celem jest prognozowanie strategicznych kierunków rozwoju polskiej gospodarki. Pierwszym obszarem poszukiwań będą m.in. technologie przyszłości oparte na grafenie.
Już dziś zapraszamy wszystkich do zapoznania się z platformą i rozpoczęcia dokonywania oszacowań w zakresie zastosowań komercyjnych i badawczych z dziedziny wysokich technologii. Zarejestrować na platformie może się każdy, wystarczy zainteresowanie powyższą tematyką.