Grafen przeciwko deficytowi wody
2014-08-28 20:20
Naukowcy z całego świata alarmują - bardzo wielu krajom na Ziemi grożą w najbliższym czasie katastrofalne braki zdatnej do użytku wody. Narzędziem, które przynajmniej częściowo pomogłoby w zażegnaniu ryzyka, mogą być grafenowe filtry do odsalania wody, na których prototypy niestety wciąż przyjdzie nam poczekać. W związku z brakiem informacji o prototypach takich filtrów, zdarzenie „Odsalanie wody morskiej II” zostało rozstrzygnięte na NIE.
Wydrukujmy sobie przyszłość
2014-08-19 19:06
Rewolucją w technologii drukowania w trzech wymiarach byłoby z pewnością wprowadzenie tuszu na bazie grafenu, pozwalającego drukować gotowe układy elektroniczne. Co miesiąc pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych projektach i ich sukcesach, jednak powyższy cel nie zostały jak dotąd w pełni zrealizowany. Jako że nie wydrukowano jeszcze grafenowego elementu elektronicznego, zdarzenie "Materiał do druku 3D II" zostało rozstrzygnięte na NIE.
Nadchodzi przełom w leczeniu raka?
2014-08-19 18:33
Jedną z dziedzin, które grafen może zrewolucjonizować, jest leczenie nowotworów. Badania nad takim zastosowaniem grafenu prowadzone są m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Cambridge oraz na wielu azjatyckich uczelniach. Mimo postępów, prace nie są jeszcze wystarczająco zaawansowane aby próbować leczyć ludzi, zatem fazy prototypowej prac nie można uznać za ukończoną – zdarzenie „Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II„ zostało rozstrzygnięte na NIE.
Burek, siad!
2014-08-10 17:14
A właściwie „Burek, wstań!”. Grafenowe słuchawki, zbudowane przez naukowców z Chin i przetestowane na przysłowiowym Burku, umożliwiły wydawanie psu ultradźwiękowych komend. Badania nad prototypami grafenowych słuchawek, prowadzone nie tylko w Pekinie, ale także m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, pozwoliły rozstrzygnąć zdarzenie „Membrany słuchawek i głośników II” na TAK.
Grafen jeszcze nie dla wojska?
2014-07-19 12:33
Pomimo optymizmu użytkowników platformy L.E.M. Nano nie pojawiły się jeszcze prototypy urządzeń wojskowych, które byłyby choć w części wykonane z grafenu. W związku z tym, zdarzenie „Sprzęt wojskowy II” zostało rozstrzygnięte na NIE. Jak zatem obecnie wygląda sytuacja z rozwojem grafenowych technologii militarnych?
Grafen katalizatorem w ogniwach paliwowych
2014-07-08 16:02
W przeciwieństwie do ogniw galwanicznych, które wymagają ładowania, ogniwa paliwowe wytwarzają prąd elektryczny na bieżąco, wykorzystując do tego dostarczane z zewnątrz paliwo. W celu obniżenia kosztów produkcji, a równocześnie poprawienia trwałości ogniw, naukowcy zbadali możliwość wykorzystania grafenu jako katalizatora reakcji elektrochemicznych zachodzących w ogniwach. Pozytywne wyniki badań przesądziły o rozstrzygnięciu zdarzenia „Katalizatory w ogniwach paliwowych I” na TAK.
Grafen pomoże zabezpieczyć narzędzia medyczne
2014-07-07 14:36
Codziennie do ratowania życia i zdrowia wielu ludzi wykorzystywane są rozmaite narzędzia medyczne. Aby można było je bez przeszkód stosować, ich stan techniczny musi być nienaganny, w czym niedługo mogą pomóc grafenowe warstwy ochronne. Zdarzenie „Ochrona przed korozją I” zostało rozstrzygnięte na TAK.
Czas na nowe baterie?
2014-07-03 14:48
Naukowcy z Monash University w Melbourne opracowali w 2013 roku technologię produkcji superkondensatorów zawierających grafen w postaci żelu. Materiał stworzony w ramach badań może zwiększyć pojemność energetyczną superkondensatorów nawet dwunastokrotnie w porównaniu do obecnych konstrukcji, czyniąc je konkurencyjnymi dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Co więcej, powyższa technologia może już niedługo zostać stosunkowo prosto wykorzystana w celach komercyjnych. W związku z tym pytanie „Grafenowe superkondensatory I” zostało rozstrzygnięte na TAK.
Kolejny etap miniaturyzacji elektroniki rozpoczęty
2014-06-27 18:51
Od dekad elektronika jest zdominowana przez tranzystory półprzewodnikowe, jednak już niedługo może się okazać, że dalsza ich miniaturyzacja oraz zwiększanie wydajności są niemożliwe. Z drugiej strony, zarówno teoretyczne jak i doświadczalne badania nad grafenem wykazały, że może on zostać wykorzystany do budowy tranzystorów o wydajności wykraczającej poza możliwości tradycyjnych półprzewodników. Powstały już nawet pierwsze funkcjonalne prototypy takich urządzeń.
Będziemy widzieć w ciemnościach?
2014-06-16 10:39
Samochody z szybami pokrytymi grafenem, dzięki którym podróżowanie w nocy będzie równie bezpieczne jak w dzień, grafenowe soczewki kontaktowe pozwalające widzieć w ciemnościach lepiej niż koty – w przyszłości takie technologie mogą nikogo nie dziwić. Jednak pomimo optymizmu, który w tej kwestii wykazuje prasa branżowa oraz rynek L.E.M NANO, na takie rozwiązania musimy jeszcze poczekać. W związku z tym zdarzenie „Noktowizory II” zostało rozstrzygnięte na NIE.