facebook
> Strona główna > Grafen w sprzęcie wojskowym
Grafen w sprzęcie wojskowym

Pytanie dotyczące badań laboratoryjnych nad możliwościami wykorzystania grafenu w sprzęcie wojskowym zostało rozstrzygnięte na TAK. Okazuje się, że ten materiał może znaleźć szereg zastosowań m.in. w kamizelkach kuloodpornych, jako składnik powłok ochronnych kopuł radarów czy jako warstwa ochronna w wojskowych przyrządach optycznych.


Army combat helmets by The U.S. Army, on Flickr
Na zdjęciu: hełmy wojskowe.  Flickr/The U.S. Army
Creative Commons Attribution 2.0 Generic License

W listopadzie 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Wollongong w Australii poinformowali o stworzeniu w warunkach laboratoryjnych domieszkowanego grafenem polimerowego kompozytu, który może w przyszłości posłużyć m.in. do wytwarzania kamizelek kuloodpornych. Kluczowe dla opracowania tego materiału było odpowiednie dobranie proporcji pomiędzy dwoma składnikami zwiększającymi jego energię pękania – grafenem i węglowymi nanorurkami. Okazało się, że najlepsze efekty przyniosło dodanie ich do polimeru w równych proporcjach. Tak uzyskany materiał może posłużyć do wytwarzania włókien polimerowych za pomocą tzw. mokrego przędzenia. Zastosowanie tej metody pozwala na produkcję włókien w znacznych ilościach co potencjalnie otwiera drogę do powstania prototypu kamizelki kuloodpornej wykonanej z opisywanego kompozytu.

Wyniki badań laboratoryjnych nad innym zastosowaniem grafenu w sprzęcie wojskowym opublikowali w grudniu 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu Rice w Stanach Zjednoczonych. Farba poliuretanowa z dodatkiem grafenowych nanowstążek może zostać wykorzystana do pokrywania kopuł ochronnych radarów (ang. radar domes, radomes). Warstwa tak spreparowanej farby mogłaby przewodzić prąd elektryczny i dzięki nagrzewaniu rezystancyjnemu topić lód gromadzący się na kopułach, pozostając przy tym przezroczysta dla promieniowania radarowego. To rozwiązanie mogłoby zastąpić stosowane obecnie ciężkie powłoki wykonane z materiałów ceramicznych. Naukowcy z Uniwersytetu Rice planują teraz stworzenie grafenowych powłok ochronnych przezroczystych dla światła widzialnego, które mogłoby posłużyć do odmrażania szyb samochodów.

Badania nad tym rozwiązaniem są już prowadzone w Polsce przez Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych przy współpracy Polskiego Holdingu Obronnego i spółki NanoCarbon w ramach projektu OPTI-GRAF Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pierwsze szyby pokryte materiałami grafenowymi miałyby służyć jako osłony dla wojskowych przyrządów optycznych, ale badacze nie wykluczają możliwości pokrycia nimi również szyb samochodów – przeszkodą jest brak technologii pokrywania grafenem dużych powierzchni.

W ramach projektu OPTI-GRAF mają też powstać grafenowe warstwy chroniące same soczewki przyrządów optycznych. Możliwych zastosowań grafenu w sprzęcie wojskowym jest więcej - polskie przedsiębiorstwa takie jak Bumar PCO i Bumar Łabędy pracują nad wykorzystaniem grafenu m.in. w wojskowych goglach czy uszczelkach dla pojazdów wojskowych.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Sprzęt wojskowy I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

http://media.uow.edu.au/news/UOW118285.html
http://news.rice.edu/2013/12/13/graphene-nanoribbons-an-ice-melting-coat-for-radar/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,399276,szklo-pokryte-grafenem-ogrzeje-szyby-w-wojskowym-sprzecie.html
http://biznes.newsweek.pl/grafen-polscy-zolnierze-beda-nosic-zbroje-z-grafenu-,artykuly,280209,1.html

 Powrót