Naukowcy z Monash University w Melbourne opracowali w 2013 roku technologię produkcji superkondensatorów zawierających grafen w postaci żelu. Materiał stworzony w ramach badań może zwiększyć pojemność energetyczną superkondensatorów nawet dwunastokrotnie w porównaniu do obecnych konstrukcji, czyniąc je konkurencyjnymi dla akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Co więcej, powyższa technologia może już niedługo zostać stosunkowo prosto wykorzystana w celach komercyjnych. W związku z tym pytanie „Grafenowe superkondensatory I” zostało rozstrzygnięte na TAK.
Superkondensatory, dzięki możliwości bardzo szybkiego ładowania (w ciągu sekund) i długiej żywotności, mogą w przyszłości zastąpić np. akumulatory w samochodach czy samolotach elektrycznych oraz urządzeniach mobilnych. Wadą obecnych superkondensatorów jest jednak mała gęstość energetyczna, czyli niski współczynnik ilości zgromadzonej energii na jednostkę objętości superkondensatora (obecnie zaledwie 5-8 watogodzin na litr objętości). Naukowcy z Melbourne stworzyli prototyp elektrody do zastosowania w superkondensatorach, której wykorzystanie może zwiększyć pojemność energetyczną superkondensatorów do nawet 60 Wh/l, przybliżając je pod tym względem do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Co ciekawe, elektrolit w takim superkondensatorze pełniłby nie tylko funkcję przewodnika prądu, lecz również odpowiadał za zachowanie odpowiednich, nanometrowych odstępów między warstwami grafenu.
W powyższej technologii wykorzystano metody podobne do tych używanych przy produkcji papieru, co pozwoli na szybką, efektywną i niezbyt drogą produkcję masową.
Warto wspomnieć, że naukowcy z Gwangju Institute of Science and Technology w Korei Południowej również w 2013 roku (lecz nieco później niż naukowcy z Melbourne) opublikowali wyniki swoich badań, w których wykorzystując sproszkowany grafen opracowali superkondensator o pojemności kilkudziesięciu Wh/kg. Obie opisane technologie rokują optymistycznie - czas pokaże czy i kiedy zostaną one wykorzystane na skalę przemysłową.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Grafenowe superkondensatory I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130801142325.htm
http://www.sciencemag.org/content/341/6145/534
http://www.technologyreview.com/view/521651/graphene-supercapacitors-ready-for-electric-vehicle-energy-storage-say-korean-engineers/
http://arxiv.org/abs/1311.1548
Powrót