facebook
> Strona główna > Grafen jeszcze nie dla wojska?
Grafen jeszcze nie dla wojska?

Pomimo optymizmu użytkowników platformy L.E.M. Nano nie pojawiły się jeszcze prototypy urządzeń wojskowych, które byłyby choć w części wykonane z grafenu. W związku z tym, zdarzenie „Sprzęt wojskowy II” zostało rozstrzygnięte na NIE. Jak zatem obecnie wygląda sytuacja z rozwojem grafenowych technologii militarnych?


Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przypomnieć poprzednie zdarzenie dotyczące badań laboratoryjnych nad grafenowym sprzętem wojskowym. W pierwszym artykule dotyczącym sprzętu wojskowego na platformie L.E.M. Nano został przedstawiony postęp w badaniach nad takimi grafenowymi wynalazkami jak tkaniny do produkcji kamizelek kuloodpornych, elektroprzewodzące farby do pokrywania kopuł radarów czy ochronne powłoki dla przyrządów optycznych. Grafen ma też potencjał aby stać się materiałem, który znacznie usprawni działanie noktowizorów, które są nieodzownym elementem wyposażenia wielu oddziałów wojska. Póki co jednak nie powstały jeszcze funkcjonalne prototypy urządzeń wykorzystujących powyższe technologie. O obiecujących, choć wciąż początkowych pracach nad grafenowymi noktowizorami mogą czytelnicy dowiedzieć się więcej w artykułach „Grafenowe noktowizory” oraz „Będziemy widzieć w ciemnościach?”.

Wciąż pojawiają się też kolejne pomysły na wykorzystanie grafenu w armii – przykładowo, w czerwcu tego roku naukowcy z Louisiana Tech University rozpoczęli prace badawcze nad stworzeniem z grafenu tzw. dipoli odbijających dla samolotów wojskowych. Dipole odbijające (ang. chaff) to cienkie paski wykonane z metalu, włókna szklanego lub tworzywa sztucznego, wypuszczane z samolotów celem zmylenia systemów radarowych przeciwnika. Czas pokaże, czy naukowcom uda się skonstruować grafenowe dipole, przewyższające rozwiązania oparte na tradycyjnych materiałach.

Mimo wielu innowacyjnych pomysłów, sukcesów laboratoryjnych i pokładanych nadziei, technologie wojskowe napotykają typowe problemy znane z prac nad cywilnymi zastosowaniami grafenu, takie jak brak technologii wytwarzania grafenu w dużych ilościach lub pokrywania nim dużych powierzchni (z tym ostatnim utrudnieniem zetknęli się m.in. naukowcy w ramach polskiego projektu OPTI-GRAF). Warto zatem obserwować, jak z tymi podstawowymi problemami radzą sobie także naukowcy pracujący nad innymi zagadnieniami związanymi z grafenem, gdyż również od nich może zależeć wiele w kwestii upowszechnienia się technologii grafenowych w wojsku.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Sprzęt wojskowy II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

USAF, Louisiana Tech working on new graphene-based chaff for bombers (ang.)

Szkło pokryte grafenem ogrzeje szyby w wojskowym sprzęcie



Powrót