facebook
> Strona główna > Grafenowy przełom w Chinach
Grafenowy przełom w Chinach?

Smartphony z grafenowymi ekranami będą prawdopodobnie jednymi z pierwszych urządzeń wykorzystujących ten niesamowity materiał, które trafią do sklepów z artykułami RTV – w poprzednim artykule na ten temat opisywaliśmy już dla Państwa prototypy zarówno samych wyświetlaczy, jak i telefonów wyposażonych w tę technologię. Na razie brak jednak pewnych informacji o tym, kiedy takie urządzenia miałyby znaleźć się w sprzedaży, w związku z czym zdarzenie „Grafen w ekranach dotykowych III” zostało rozstrzygnięte na NIE. Mimo to, warto przyjrzeć się intrygującym doniesieniom z Chin...


Chiński portal ofweek.com 3 czerwca tego roku opublikował informację o oficjalnym wprowadzeniu tego dnia na rynek pierwszego chińskiego smartphone'a z grafenowym wyświetlaczem przez firmę Wuxi AWIT Technology Co. Ltd. Pierwsza partia telefonów miała liczyć 1000 urządzeń. Okazuje się jednak, że podobną informację prasową opublikował portal investorintel.com już... 2 stycznia 2014 roku. Według tego doniesienia 18 listopada 2013 roku firma Wuxi AWIT miała pochwalić się wyprzedaniem partii aż 2000 sztuk telefonu AWIT AT26.

Mimo, że portal ofweek.com nie podaje, o który model telefonu chodzi, można domniemywać, że w obu przypadkach mowa o tym samym urządzeniu – AWIT AT26 ma ekran o przekątnej 4,5 cala oraz może pracować z dwiema kartami SIM, takie też specyfikacje podaje portal ofweek.com w swojej publikacji z 3 czerwca. Ponadto, na podstawie strony internetowej producenta można wnioskować, że AWIT AT26 to jedyny model tej firmy z ekranem dotykowym (aby wyświetlić stronę firmy Wuxi AWIT w języku angielskim należy skorzystać z przycisku oznaczonego symbolem "+" na samym dole strony).

Powyższa rozbieżność w terminach i wielkościach sprzedaży podawanych przez portale powinna być sygnałem ostrzegawczym dla entuzjastów grafenu. Strona internetowa firmy Wuxi AWIT nie potwierdza bezpośrednio, w sekcji poświęconej informacjom prasowym, żadnej z powyższych wersji wydarzeń – opisuje za to konferencję, datowaną na 18 grudnia 2013 roku, na której również zaprezentowano telefon AWIT AT26. Brakuje niestety informacji o tym, czy było to oficjalne wprowadzenie telefonu na rynek. Brakuje też informacji, czy sprzedano już 2000 sztuk telefonów, o których można przeczytać w doniesieniu na stronie investorintel.com 

W dziale newsów można znaleźć też ciekawy wpis z 21 lutego 2014 roku, mówiący o tym, że AWIT AT26 został zaprezentowany samemu Konstantemu Nowosiołowowi – współlaureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2010 roku, przyznanej za prace nad grafenem. Doniesienie opatrzone jest zdjęciem, które wykonano na spotkaniu.

W świetle powyższych informacji dziwnym wydaje się brak informacji o sprzedaży pierwszego telefonu z grafenowym wyświetlaczem na innych portalach, szczególnie tych poświęconych grafenowi i nowym technologiom – mimo tego, że ekrany dotykowe to jedne z najczęściej wspominanych przykładów możliwych zastosowań grafenu oraz tego, że produkcją tych urządzeń są zainteresowani giganci tacy jak Google, Samsung czy Apple. W szczególności dziwi brak doniesień na ten temat na chińskich portalach, które powinny być najlepiej poinformowane oraz najbardziej zainteresowane tak znaczącym wydarzeniem.

Znaków zapytania w tej sprawie jest więcej: informacja o tym, że ekran telefonu AWIT AT26 zawiera grafen, jest wyróżniona w ofercie na stronie tmall.com, która jest odpowiednikiem polskiego Allegro. Informacji tej brakuje jednak na infografice poświęconej smartphone'owi, którą możemy znaleźć na stronie samego producenta. O grafenie nie wspomina też sekcja opisująca parametry techniczne telefonu.

Opisane rozbieżności każą z rezerwą podchodzić do doniesień o rewolucji na rynku smartphone'ów, jaką bez wątpienia byłby AWIT AT26. Niewykluczone, że egzamplarz telefonu, który widział Konstantin Nowosiołow był zaledwie prototypem. Możliwe jest również, że grafen jest wykorzystany w ekranie tego urządzenia jako niewiele znaczący dodatek, zatem nie można uznać, że jest to prawdziwie grafenowy wyświetlacz. W oczekiwaniu na pojawienie się grafenowych telefonów na sklepowych półkach warto jednak monitorować tego typu doniesienia, gdyż przełom w dziedzinie nowoczesnych ekranów dotykowych może nadejść z zupełnie nieoczekiwanej strony...

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Grafen w ekranach dotykowych III. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

Informacja z portalu ofweek.com z 3 czerwca 2014 roku  (ang.)
Informacja ze strony investorintel.com z 2 stycznia 2014 roku (ang.)
Dział strony internetowej firmy Wuxi AWIT poświęcony jej produktom (chiń./ang.)
Sekcja z informacjami prasowymi na stronie firmy Wuxi AWIT (chiń./ang.)
Oferta sprzedaży telefonu AWIT AT26 na stronie tmall.com (chiń.)
Opis telefonu AWIT AT26 na stronie firmy Wuxi AWIT (chiń./ang.)Powrót