facebook
> Strona główna > Poznając przeciwnika, czyli o grafenowych czujnikach słów kilka
Poznając przeciwnika, czyli o grafenowych czujnikach słów kilka

Grafen znajduje zastosowanie w coraz nowszych, bardziej spektakularnych technologiach. Jedną z najważniejszych dziedzin, które mogą zostać zrewolucjonizowane przez ten materiał jest medycyna. Na razie jednak na terapię nowotworową wykorzystującą grafen trzeba jeszcze poczekać, dlatego zdarzenie "Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II (5)" zostało rozstrzygnięte na NIE.


Medycyna jest jednym z obszarów, które zastosowanie grafenu może w istotny sposób zmienić. Niestety, nie udało się do tej pory stworzyć efektywnej terapii, której działanie byłoby bezpieczne dla pacjentów, chociaż badania wciąż trwają. Nie oznacza to jednak, że grafen należy skreślić z listy materiałów mogących pomóc w leczeniu nowotworów. Naukowcy z całego świata, m.in. z Chin i Portugalii, pracują nad wykorzystaniem jednowymiarowej struktury w czujnikach, które pozwolą wykryć chorobę w jej wczesnych stadiach, a tym samym umożliwią szybsze i bardziej efektywne leczenie.

Podstawą działania takich czujników jest wykrywanie substancji świadczących o zmianach chorobowych w płynach ustrojowych w bardzo wczesnym stadium choroby, kiedy ich stężenie jest minimalne. W tym celu wykorzystuje się takie własności grafenu jak wysoka przewodność cieplna i elektryczna, stabilność fizyczna i chemiczna, specyficzne własności optyczne. Dodatkowo, przy usprawnieniu metod produkcji grafenowych czujników ich wytwarzanie może być bardzo tanie.

Przykładem wykorzystania grafenu w diagnozie nowotworów są tworzone przez chińskich naukowców czujniki do wykrywania raka płuc na bazie obecności dekanu (węglowodoru, podobnego do metanu – składnika gazu ziemnego, zawierającego 10 atomów węgla w strukturze) w wydychanym powietrzu. Czujniki stworzone na bazie cienkiej utlenionej warstwy grafenu pozwalają wykryć wspomnianą substancję w stężeniu 0,2ppm (części na milion). Tym samym mogą stanowić użyteczne narzędzie diagnostyczne, jednak zanim to nastąpi muszą przejść szereg testów potwierdzających nietoksyczność i brak zagrożenia zarówno dla pacjentów, jak i dla środowiska.

Podsumowując, warto zauważyć, że potencjał grafenu w walce z nowotworami nie ogranicza się stricte do leczenia, ale materiał ten zastosowanie znaleźć może również w diagnostyce. Jednym z podstawowych problemów, jaki stoi przed naukowcami jest pokazanie, że stworzone sensory nie są szkodliwe dla pacjentów. Jak do tej pory wykazano, toksyczność grafenu zależy od wielu czynników, m.in. związanych z procesem produkcji czy późniejszą obróbką. Nie należy również pominąć aspektów długofalowych, m.in. wpływem na zdrowe komórki (w przypadku wprowadzania czujników do organizmu). Jednak ze względu na wyjątkowe właściwości grafenu, badacze mają nadzieję pokonać te przeszkody i wprowadzić czujniki grafenowe do użytku w bliższej lub dalszej przyszłości.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II (5)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Multifunctional Nanocarpets for Cancer Theranostics: Remotely Controlled Graphene Nanoheaters for Thermo-Chemosensitisation and Magnetic Resonance Imaging (ang.)

Graphene: The Missing Piece for Cancer Diagnosis? (ang.)
Sniffing lung cancer related biomarkers using an oxidized graphene SAW sensor (ang.)
Surface Functionalized Graphene Biosensor on Sapphire for Cancer Cell Detection (ang.)



Powrót