facebook
> Strona główna > Grafen na niebie
Grafen na niebie

Jak dotychczas nie udało się naukowcom stworzyć drona pokrytego powłoką zawierającą grafen, która utrudniałaby wykrycie pojazdu przez systemy radarowe wykorzystujące promieniowanie mikrofalowe. Z tej przyczyny zdarzenie „Dron niewidoczny dla radarów II” zostało rozstrzygnięte na NIE. Nie oznacza to jednak, że na polu „grafenowego lotnictwa” nic się nie dzieje – wręcz przeciwnie.


Wraz ze spadkiem cen bezzałogowych pojazdów latających (dronów), stały się one coraz bardziej powszechne – zarówno w armiach, służbach porządkowych i wywiadowczych na całym świecie, ale również (przeważnie w skromniejszych odmianach) w rękach hobbystów, a także przestępców. Obok wielu możliwości, jakie dają „bezzałogowce”, przysporzyły one również szeregu dość istotnych problemów i to nie tylko osobom związanym zawodowo z obronnością czy lotnictwem.

Zagęszczenie w ruchu lotniczym pojazdów bezzałogowych stało się już prawdziwą plagą lotnisk – co kilka dni na portale informacyjne trafiają kolejne doniesienia o incydentach z udziałem dronów i samolotów pasażerskich, gdzie kolizji, potencjalnie katastrofalnej w skutkach udało się uniknąć tylko dzięki przypadkowi. Mimo zakazów używania dronów w okolicach lotnisk, zagrożenie tego typu kolizją jest póki co realne dla każdego podróżnego korzystającego z samolotów.

Nieodpowiedzialni piloci dronów to jednak niejedyny problem – drony mogą być także wykorzystywane w działaniach przestępczych np. do obserwacji okolic banków, ich pracowników i klientów. Od dłuższego czasu wiadomo też, że drony wykorzystać można jako ruchome hotspoty sieci wi-fi, używane do wykradania poufnych danych z komputerów i smartfonów. Możliwym zagrożeniem są również drony przenoszące ładunki wybuchowe w pobliże zabudowań czy publicznych zgromadzeń

Opisane problemy, wraz z zagrożeniami natury militarnej i wywiadowczej jakie mogą nieść drony, uruchomiły wyścig miecza i tarczy w dziedzinie zwalczania dronów. Jednym z „mieczy” w tym wyścigu można określić promieniowanie mikrofalowe, wykorzystywane w systemach radarowych oraz eksperymentalnych systemach niszczenia dronów, „tarczą” zaś nazwać można różnego rodzaju powłoki, które miałyby chronić drony przed wpływem mikrofal.

W tym ostatnim zadaniu pomocny może okazać się grafen – m.in. dzięki publikacjom konsorcjum Graphene Flagship znane są jego zdolności do ekranowania promieniowania elektromagnetycznego. Jednak mimo postępów, jak się okazuje diabeł tkwi w szczegółach i dotychczasowe osiągnięcia nie rozstrzygają jeszcze czy grafen znajdzie zastosowanie w powłokach ekranujących promieniowanie mikrofalowe wykorzystywane w systemach radarowych.

Na tym jednak nie koniec. Współpraca brytyjskich uczelni: University of Central Lancashire oraz University of Manchester doprowadziła już do wzbicia się w powietrze pierwszej bezzałogowej maszyny częściowo skonstruowanej przy wykorzystaniu grafenu. Tym razem, badacze testowali nie tyle właściwości ekranujące grafenu, co jego wytrzymałość i własności aerodynamiczne.

Warto dodać, że ww. zastosowania to nie jedyne do czego grafen może być przydatny w lotnictwie – równie ciekawym zagadnieniem są grafenowe materiały kompozytowe, które brytyjska firma Haydale chce w przyszłości wykorzystać do ochrony samolotów przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Dron niewidoczny dla radarów II". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
A Drone Came Within 16 Feet of Hitting an Air France Plane (ang.)

Thieves Used Drone to Rob Bank (ang.)
Flying Drones Dubbed "SkyNET" Break into Wireless Networks (ang.)
This drone can steal what's on your phone (ang.)
Parliament will be blown up by a bomb-carrying drone within TWO YEARS, warns peer (ang.)
RUSSIA IS WORKING ON AN ANTI-DRONE MICROWAVE GUN (ang.)

A graphene solution for microwave interference (ang.)
LIFT OFF FOR PIONEERING RESEARCH COLLABORATION (ang.)
Haydale To Develop Graphene Composite to Protect Planes from Lightning (ang.)



Powrót