facebook
> Strona główna > Chińska herbatka kontra hormon przytulania
Chińska herbatka kontra hormon przytulania

Dihydromyricetyna czy oksytocyna? Dzięki licznym badaniom naukowców nad zastosowaniem tych substancji u ludzi zdarzenie „Środek neutralizujący upojenie alkoholowe II” zostało rozstrzygnięte na TAK.


Dihydromyricetyna (DHM) to substancja pochodzenia naturalnego. Pozyskiwana jest ona z Cedru Himalajskiego, który występuje m.in. w południowych Chinach oraz wschodnim Afganistanie. W Chinach substancja ta znana jest jako Teng Cha i używana do łagodzenia objawów gorączki, reumatyzmu.

Zainteresowanie naukowców dihydromyricetyna zawdzięcza swoim właściwościom, które wykorzystane mogą zostać do neutralizowania skutków upojenia alkoholowego. Związek ten chroni komórki wątroby oraz krwi, a także jest inhibitorem reakcji łączenia się alkoholu z receptorem GABA-A. Jest to bardzo istotne, gdyż w wyniku łączenia się cząsteczek alkoholu z tym receptorem następuje zmniejszenie poziomu aktywności mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii z powodzeniem przeprowadzili eksperyment, w którym to podawany szczurom DHM powodował ich szybki powrót do stanu trzeźwości. Jak pokazują badania, podobny efekt osiągnąć można stosując dihydromyricetynę u ludzi. Doświadczenia przeprowadzone przy użyciu różnych ilości alkoholu oraz DHM pokazały, że zastosowana substancja niweluje upojenie alkoholowe, a osoba ją przyjmująca czuje się trzeźwa. W przypadku testu, w którym badacze użyli wódki zmieszanej z sokiem pomarańczowym po 2 godzinach od spożycia alkoholu badana osoba nie tylko czuła się trzeźwo, ale również przeprowadzony test pokazał, że w krwi posiada ona jedynie 0,3 promila alkoholu.

Podobne nadzieje naukowcy wiążą z oksytocyną, czyli „hormonem przytulania”. Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Sydney na szczurach ukazały, że hormon ten pozwala prawie całkowicie zniwelować stan upojenia alkoholowego u szczurów, które przyjęły dawkę alkoholu odpowiadającą połowie butelki wina. W przypadku tej substancji istnieje jednak problem podawania jej ludziom – musi być ona dostarczany bezpośrednio do mózgu.

Czas pokaże, czy któraś z powyżsych substancji (a może zupełnie inna?) trafi do powszechnego użytku wśród ludzi.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Środek neutralizujący upojenie alkoholowe II". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Dihydromyricetin (DHM) Resource: How Ampelopsin Stops Rats Getting Drunk (ang.)

Dihydromyricetin As a Novel Anti-Alcohol Intoxication Medication (ang.)
Badania neurologiczne i cele terapeutyczne
Lek na kaca i trzeźwość? „Hormon przytulania”, czyli oksytocyna, znosi działanie alkoholu (ang.)



Powrót