facebook
> Strona główna > W walce z korozją
W walce z korozją

Naukowcy, tworząc prototypowe powłoki antykorozyjne zawierające grafen potwierdzili przydatność tego materiału w warstwach ochronnych. W związku z tym zdarzenie „Ochrona przed korozją II (2)” zostało rozstrzygnięte na TAK. O rozstrzygnięciu tym przypominamy w związku z kontynuacją tematu i pojawieniem się na platformie nowego zdarzenia - „Ochrona przed korozją III”.


O wojnie z korozją nie usłyszymy w mediach, niemniej jest ona jak najbardziej realna. Według The World Corrosion Organization wydatki związane z korozją pochłaniają co roku 3% światowego PKB. Dla porównania, Bank Światowy szacuje, że wydatki na zbrojenia stanowią jedynie ok. 2.3% globalnego PKB (dane za 2015 rok).

Istnieje jednak szansa na pojawienie się nowej broni, która może pomóc w ograniczeniu skutków korozji. Powłoki antykorozyjne wykorzystujące grafen spełniły oczekiwania naukowców i inżynierów. Szczególne powody do zadowolenia mają inżynierowie pracujący nad zastosowaniami stopów magnezu, które mogą znaleźć zastosowanie np. jako biodegradowalne implanty. Niestety, ze względu na swoje własności magnez jest niezwykle podatny na korozję i zużycie powierzchni. Jak pokazały badania chińskich i japońskich naukowców powłoki wykorzystujące tlenek grafenu świetnie nadają się do ochrony stopów magnezu.

Grafen zwiększa również odporność korozyjną powłok stosowanych do ochrony często wykorzystywanych stali o niskiej zawartości węgla. Zostało to wykazane na przykładzie badań nad prototypami powłok, które przeprowadzili badacze z Indii i Iranu.

Mimo powyższych sukcesów wciąż otwartym pozostaje pytanie o to czy i jak szybko grafenowe powłoki antykorozyjne wejdą do powszechnego użycia - zapraszamy Państwa do wyrażenia swojej opinii w pytaniu „Ochrona przed korozją III”.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Ochrona przed korozją II (2)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Corrosion.org - Publications (ang.)
The World Bank - Military expenditure (ang.)
Enhanced corrosion and wear resistances by graphene oxide coating on the surface of Mg-Zn-Ca alloy (ang.)
A study on corrosion resistant graphene films on low alloy steel (ang.)
Enhancement of barrier and corrosion protection performance of an epoxy coating through wet transfer of amino functionalized graphene oxide (ang.)Powrót