facebook
> Strona główna > Powietrze czyste jak łza
Powietrze czyste jak łza

Walka z globalnym ociepleniem trwa: zarówno niezależne start-upy, jak i organizacje rządowe wdrożyły już lub zaprezentowały funkcjonującą technologię usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. W związku z tym zdarzenie “Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery II” zostało rozstrzygnięte na TAK.


Współczesna cywilizacja jest zależna w dużym stopniu od paliw kopalnych. Każdego roku, miliardy ton gazów cieplarnianych są uwalniane do atmosfery, a znaczną ich część stanowi dwutlenek węgla. Od lat prowadzone są różnego rodzaju kampanie i akcje mające na celu ograniczenie emisji tych substancji, jednak ich wpływ na atmosferę na Ziemi jest nadal niewystarczający.

Biorąc pod uwagę, że zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych przebiega nadal ospale, szansa na postępy w walce z globalnym ociepleniu może leżeć w wychwytywaniu dwutlenku węgla z atmosfery. Już teraz instalacje wychwytujące dwutlenek węgla są montowane bezpośrednio w elektrowniach czy rafineriach, ograniczając w ten sposób ilość gazu, który dostaje się do atmosfery. Tak zebrany dwutlenek węgla jest obecnie najczęściej składowany, na przykład pod powierzchnią ziemi. Czasami uprzednio jest on również wiązany w związki z innymi minerałami lub odpadami mineralnymi.

Nieco trudniejszym procesem jest wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza (poza terenem elektrowni, rafinerii czy innych placówek o największej emisji gazów cieplarnianych). Mimo to, technologie umożliwiające ten proces są również opracowywane. Na chwilę obecną, największe postępy osiągają tutaj niezależne start-upy: kanadyjska firma Carbon Engineering zaprezentowała w 2015 roku funkcjonujący prototyp technologii wychwytującej dwutlenek węgla z atmosfery. Wydajność takiego systemu sięga około 75%, udowadniając że tego typu rozwiązania są jak najbardziej realistyczne. Zebrany w ten sposób gaz miałby być składowany lub przekształcany w biopaliwo. W międzyczasie, inna firma - Newlight Technologies - opracowała bardzo podobny proces pozyskiwania dwutlenku węgla z atmosfery. W tym jednak przypadku z gazu przemysłowo uzyskiwany jest wysokiej jakości polimer, z którego wykonywane są min. folie do pakowania czy zakrętki.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia: 
How Carbon Engineering plans to make a fortune out of thin air (ang.)
How Newlight Technologies Creates a Plastic From Air and Greenhouse Gases (ang.)Powrót