facebook
> Strona główna > Piszą o nas
Piszą o nas

2016-07-23

Obserwator Finansowy: Rynki prognostyczne i mądrość tłumu

Dzięki wykorzystaniu mądrości tłumu, a często też interesu finansowego, rynki prognostyczne gromadzą wiedzę pewniejszą od przewidywań ekspertów. Znajdują zastosowanie w ekonomii, biznesie, polityce, a nawet służbie zdrowia.

2015-12-10

Dziennik Zbrojny: To Ty wskażesz, jaki będzie czołg przyszłości

Co ciekawe, zasada „mądrości tłumu” (ang. crowdsourcing) wykorzystywana jest w sektorze obronnym. Prym na świecie wiodą amerykańskie DARPA oraz IARPA, jednak w Europie to Polacy stają się wiodącym ośrodkiem wykorzystującym rynki predykcyjne (rynki prognostyczne) w sferze obronnej, współpracując z polskim przemysłem zbrojeniowym.

2015-11-24

Polska Zbrojna: Polscy matematycy na prestiżowej konferencji w Oksfordzie

Czy rozwijać turbiny gazowe do czołgów, czy może postawić na drony, które będą działać na polu walki? Naszym zadaniem jest uzyskać odpowiedź na takie pytania i z prognoz krótkoterminowych zrobić wieloletnie.

2015-05-05

ANTYWEB: U progu grafenowej rewolucji?

Grafen, materiał złożony z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sześciokątną sieć, choć znany w teorii od 1947 roku znalazł się pod lupą środowiska naukowego nieco ponad dekadę temu. Dziś, po prawie pięciu latach od przyznania Nagrody Nobla duetowi Andriej Gejm – Konstantin Nowosiołow, od których prac zaczęło się zainteresowanie grafenem, produkty wykorzystujące ten materiał trafiają na rynek. Czy to początek czy może już szczyt obiecanej przez naukowców grafenowej rewolucji?


2014-05-11

PULS BIZNESU: Kowalski wytyczy ścieżkę grafenowi

„Na polskiej platformie operatorzy systemu pytają o możliwość użycia grafenu w budowie różnego rodzaju produktów, a uczestnicy, przyznając punkty, typują prawdopodobieństwo jego zastosowania. System porównuje przeciwstawne typy i publikuje prognozę”

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-05-13

RZECZPOSPOLITA: Naukowa mądrość tłumu

„Polscy badacze wykorzystują zbiorową wiedzę, aby wspomagać technologie – do tego celu stworzyli system L.E.M.”

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-05-09

POLSKIE RADIO: Przyszłość grafenu w rękach internautów

,,W Polsce na razie analizujemy możliwość rozwoju technologii i rynkowych zastosowań grafenu, ale w kolejnym etapie będziemy także sprawdzać prawdopodobieństwo rozwoju innych innowacyjnych technologii.''

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-05-10

ZARZĄDZANIE INNOWACJAMI: L.E.M. Nano

,,(...) Spółka Nano Carbon, która wspiera polskie badania nad grafenem, stworzyła platformę internetową L.E.M. Nano. Dzięki niej każdy Polak będzie mógł zgłosić swój pomysł na zastosowanie grafenu.''

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-08-13

RADIO DLA CIEBIE: Czy żyjemy w świecie według Lema? Czyli nowoczesne technologie vs prognozy Stanisława Lema

Czy Lem przewidział przyszłość? Czy sztuczna inteligencja prześcignie ludzką, czy roboty zastąpią pracę człowieka, czy podnosząc zdolności mózgu i organizmu, człowiek nie ,,wykatapultuje" się z własnego człowieczeństwa? Czy żyjemy w świecie, który już wiele lat temu został opisany przez jednego człowieka? Na ile problemy, z którymi zmagają się naukowcy w obszarze robotyki, mogliśmy i możemy przewidzieć?

Pobierz nagranie (mp3)

 

2014-04-16

GAZETA PRAWNA: Nadchodzi grafenowa rewolucja w motoryzacji

Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego chcą udowodnić, że wykorzystanie ultrawytrzymałego materiału do produkcji zaworów silnika zwiększy żywotność najważniejszego elementu auta nawet dwukrotnie.

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-04-07

EVERTIQ: ARP uruchamia platformę badań nad zastosowaniem grafenu

Rynki predykcyjne są metodą badawczą opartą na idei crowdsourcing-u, której istotą jest wykorzystanie zbiorowej inteligencji, czyli „zdolności grupy organizmów, osób do podnoszenia poziomu wiedzy, kompetencji, umiejętności poprzez współpracę, debatę, czasem rywalizację.”

Pobierz artykuł (pdf)

 

2014-09-03

RADIO DLA CIEBIE: 10-lecie industrial mathematics wg wzorców brytyjskich w Polsce

Czy matematyka jest motorem nadchodzącej fali innowacji cywilizacyjnych? Przyszłe komercyjne zastosowania matematyki z perspektywy projektów, które zrealizowało Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów z firmami i instytucjami w ciągu ostatnich 10 lat.

Pobierz nagranie (mp3)