facebook
> Strona główna > Nareszcie uruchomienie narzędzia badawczego Logiczny Ekstraktor Możliwości NANO
Nareszcie uruchomienie narzędzia badawczego Logiczny Ekstraktor Możliwości NANO (L.E.M. NANO) - 2 kwietnia 2014 r.

Agencja Rozwoju Przemysłu upublicznia wyniki programu badawczego L.E.M. – Logiczny Ekstraktor Możliwości, którego celem jest prognozowanie strategicznych kierunków rozwoju polskiej gospodarki. Pierwszym obszarem poszukiwań będą m.in. technologie przyszłości oparte na grafenie.

Już dziś zapraszamy wszystkich do zapoznania się z platformą i rozpoczęcia dokonywania oszacowań w zakresie zastosowań komercyjnych i badawczych z dziedziny wysokich technologii. Zarejestrować na platformie może się każdy, wystarczy zainteresowanie powyższą tematyką.


Innowacyjny ma być nie tylko obszar poszukiwań, ale także sama ich forma. Dzisiaj zostaje upubliczniona platforma internetowa L.E.M. – NANO, która ma wykorzystywać fenomen zbiorowej inteligencji. – Chcemy inwestować w badania naukowe i komercjalizację ich wyników. Zdecydowaliśmy się na uruchomienie platformy crowdsourcingowej, ponieważ przyszłość polskiego grafenu i poszukiwanie nowych kierunków rozwoju gospodarki wymaga szerokiej debaty – powiedział prezes ARP Wojciech Dąbrowski.

Platforma L.E.M. NANO została opracowana przez Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów (CZMIS) działające w ramach Polskiej Akademii Nauk. – Wykorzystaliśmy mechanizm działania wirtualnych rynków predykcyjnych. To metoda potwierdzona naukowo i sprawdzona w praktyce – np. w USA rynki predykcyjne potrafią precyzyjniej podać wyniki wyborów prezydenckich niż sondaże przedwyborcze. Stosują je też firmy takie jak Google, Microsoft czy HP – tłumaczy dr Kamil Kulesza kierujący CZMIS.Powrót