facebook
> Strona główna > Jedno
Jedno- i dwuwymiarowe materiały w druku 3D
Carbon nanotube by AJC1, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/AJC1

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że druk 3D jest technologią, która powstała już na początku lat 80. Pierwszym wydrukowanym w ten sposób przedmiotem była filiżanka, którą w 1983 roku Charles Hull podarował swojej małżonce. Pierwsza komercyjna drukarka przestrzenna pojawiła się w 1992 roku. Współcześnie, technologia druku 3D została rozwinięta dużo bardziej, co pozwala produkować przy jej wykorzystaniu np. narządy do transplantacji czy całe samoloty. Badania laboratoryjne potwierdziły także możliwość zastosowania grafenu w druku 3D. Dlatego też dotyczące tego tematu pytanie na platformie zostało rozstrzygnięte na TAK.


Carbon nanotube by AJC1, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/AJC1 

W styczniu bieżącego roku przedsiębiorstwo Graphene 3D Laboratories Inc. będąca spółką-córką kanadyjskiego Lomiko Metals Inc. złożyła wniosek o przyznanie tzw. patentu tymczasowego na zawierający grafen materiał do druku 3D. Polimerowo-grafenowy materiał miałby umożliwić drukowanie działających elementów elektronicznych takich jak m.in. czujniki czy baterie. Domieszkowane grafenem polimery mogą być też bardziej wytrzymałe lub mieć lepsze przewodnictwo cieplne.

Równie wielkie postępy są odnotowywane przy wytwarzaniu materiału do druku 3D z nanorurek węglowych, jednowymiarowych nanostruktur przypominających zwinięty jednowarstwowy grafen.  Zaledwie kilka miesięcy temu firma MarkForged ogłosiła wytworzenie pierwszej drukarki 3D na włókna węglowe, jednak już opracowana została technologia, opatentowana 24 marca przez startup Arevo Labs, która pozwala na przestrzenne drukowanie przedmiotów, wzmocnionych nie tylko włóknami węglowymi, lecz również węglowymi nanorurkami. Arevo planuje przekazać technologię i materiał do zainteresowanych nim producentów na całym świecie. Możliwe, że to ta technologia jako pierwsza zrewolucjonizuje rynek, m.in. przemysł lotniczy, zbrojeniowy czy opiekę zdrowotną.

Warto też wspomnieć o pracach innego zespołu badawczego nad wykorzystaniem grafenu w druku 3D. Zespół ośmiu naukowców z Instytutu Fizyki i Technologii w Charkowie na Ukrainie przy współpracy ze spółką American Graphite Technologies Inc. zajmuje się tym zagadnieniem w ramach rozpoczętego jeszcze w drugiej połowie 2013 roku projektu P-600. Czas pokaże, czy ten projekt zakończy się sukcesem oraz do jakich zastosowań będzie można wykorzystać opracowany w jego ramach materiał.

Do badań nad grafenowymi materiałami do druku przestrzennego dołączyła też na początku kwietnia bieżącego roku inna kanadyjska firma Grafoid Inc., która zamierza produkować grafenowe proszki do druku 3D.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Materiał do druku 3D I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

http://centrumdruku3d.pl/historia-druku-3d/
http://www.lomiko.com/public/files/news/LMR%20NR%20Graphene%203D%20files%20Patent%2001-20-2014.pdf
http://3dprintingindustry.com/2013/07/12/baby-steps-towards-project-p-600-3d-printing-with-miracle-material-graphene/
http://grafoid.com/grafoid-enters-into-the-additive-manufacturing-space-signs-agreement-with-altamat-to-mass-produce-mesograf-3d-printed-materials/
http://3dprint.com/1755/arevo-labs-announces-carbon-nanotube-reinforced-3d-printing/Powrót