facebook
> Strona główna > Co dalej z legalnością kryptowalut?
Co dalej z legalnością kryptowalut?

Dynamicznie rozwijający się świat kryptowalut wprowadza nie lada zamieszanie w świecie finansów. Czołowe banki, instytucje i państwa podejmują dyskusje nad problematycznymi kwestiami takimi jak regulacje prawne, czy zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Świat podzielił się na zwolenników wspierających rozwój technologii i przeciwników kryptowalut wprowadzających ograniczenia. Artykuł na ten temat publikujemy w związku z rozstrzygnięciem zdarzenia "Kryptowaluty na cenzurowanym" na NIE.


Nastroje światowe wokół kryptowalut są bardzo różnorodne. Niektórzy przedstawiciele władz, czołowych banków, czy międzynarodowych firm upatrują w nich duże szanse, a inni zagrożenie i oszustwo finansowe. Reprezentantem silnej wiary w wirtualne środki jest Wenezuela, która w niedługim czasie planuje emisję własnej kryptowaluty o nazwie „petro”. Ma ona mieć realne pokrycie w zasobach ropy naftowej, która stanowi główne źródło wpływów z eksportu kraju. Jako zainteresowanych otrzymaniem zapłaty w tej walucie wymienia się m.in. Polskę, Norwegię i Danię. Proponowane rozwiązanie ma stanowić próbę poprawy sytuacji finansowej Wenezueli, a przez to wpłynąć na stabilizację gospodarczo-polityczną państwa. W ślad za tym krajem może pójść również Iran, którego jeden z ministrów na obecną chwilę poinformował o rozpoczętych dyskusjach na temat własnej kryptowaluty.

Przeciwne podejście do wirtualnych środków pokazują zabiegi chińskich władz. Już w 2017 roku zakazano działalności giełd związanych z wymianą Bitcoina, teraz Ludowy Bank Chin planuje podjąć dalsze restrykcyjne kroki obejmujące obrót lokalnymi i zagranicznymi kryptowalutami. Do takich zakazów nie odnosi się Singapur, który uważa, że na obecną chwilę handel kryptowalutą nie stanowi dużego ryzyka. Ciekawe propozycje prezentują niektóre stany USA, w tym przodująca Arizona, a zaraz za nią Geogria, które w projektach ustawy zawarły możliwość zapłaty za m.in. podatki przy użyciu kryptowalut. Otrzymane przez władze środki mają być przewalutowane na dolary amerykańskie w ciągu jednej doby.

Ostatnie doniesienia prasowe wskazują na to, że negatywnie odnoszą się do bitcoina banki, które wprowadzają liczne ograniczenia dla klientów czy pracowników, posiadających takie środki, bądź chcących posiadać. Do przykładów należy bank Nordea, który wobec swoich pracowników wystosował zakaz zakupu bitcoina, czy Bank Zachodni WBK, który zamyka konta firmowe firm prowadzących działalność związaną z obrotem kryptowaluty. Ostrożne podejście pokazuje również dyrektor naczelny JPMorgan, który po wrześniowym wystąpieniu odchodzi od nazwania bitcoina oszustwem. Bank dalej analizuje sprawę kryptowalut i nie zakazuje wykorzystania kart kredytowych do zakupu kryptowaluty w przeciwieństwie do Capital One Financial.

Polski rząd również sceptycznie podchodzi do kwestii kryptowalut. Premier Morawiecki zapowiedział powstanie specjalnego zespołu, który zbada potencjalne ryzyka finansowe związane m.in. z nimi. Ponadto przyjęty został projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. W niej m.in. odniesiono się do kryptowalut, a przede wszystkim do podmiotów zajmujących się obrotem wirtualnych środków, które powinny przewidzieć procedury umożliwiające wykrycie popełnienia przestępstwa.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Kryptowaluty na cenzurowanym". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Wenezuela: Nowa kryptowaluta oparta na ropie
Polska chce otrzymywać wenezuelską kryptowalutę? Tak twierdzi tamtejszy minister
Iran becomes latest rogue state to develop its own cryptocurrency (ang.)
China is moving to eliminate all cryptocurrency trading with a ban on foreign exchanges (ang.)
Singapore Deputy PM: 'No Strong Case to Ban Cryptocurrency Trading' (ang.)
US: Georgia Next State In Line To Accept Crypto For Taxes, Licenses (ang.)
Nordea zakazuje pracownikom kupowania bitcoinów 
Bank of America, Citigroup reviewing the use of credit cards to buy bitcoin (ang.)
Bitcoin latest: JPMorgan CEO Jamie Dimon 'regrets' calling cryptocurrency a fraud (ang.)
Morawiecki: Zakażemy kryptowalut lub je uregulujemy. "Nie chcemy kolejnego Amber Gold" 
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy przyjęty. Obejmie też kryptowaluty Powrót