facebook
> Strona główna > Grafen w sprzęcie sportowym
Grafen w sprzęcie sportowym
Kinnelon Colts Elite Lacrosse 2008 by Tom Hannigan, on Flickr
Flickr/Tom HanniganCreative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License

Grafen, znana ze swoich doskonałych własności elektrycznych i mechanicznych płaska struktura złożona z atomów węgla, znajduje coraz szersze zastosowanie w dziedzinach bliskich naszemu codziennemu życiu. Mimo trudności z jego wytwarzaniem materiał ten został już wykorzystany do produkcji sprzętu sportowego używanego przez zawodników na całym świecie. W związku z tym zdarzenie dotyczące wykorzystania grafenu w sprzęcie sportowym rozstrzygamy na TAK.


Kinnelon Colts Elite Lacrosse 2008 by Tom Hannigan, on Flickr
Na zdjęciu: zawodnicy grający w lacrosse. Flickr/Tom Hannigan
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License

Grafenowi najskuteczniejszą do tej pory reklamę zrobiła firma HEAD, która pierwszą wersję rakiety tenisowej HEAD Youtek Graphene Speed zaprezentowała na kilka dni przed turniejem wielkoszlemowym Australian Open 2013. Co więcej, Serb Novak Djoković grający najnowszym modelem rakiety wygrał ten turniej, pokazując, że być może za rakietami grafenowymi kryje się coś więcej niż tylko skuteczna akcja marketingowa.

Na czym polega niezwykłość tego modelu? Grafen jest materiałem niezwykle lekkim, co sprawia, że rakiety mogą być jeszcze lepiej wyważone, skupiając wagę na czubku oraz w rączce, a środek rakiety pozostawiając niezwykle lekkim. Pozwala to wygenerować większą siłę uderzenia mniejszym nakładem energii. Jak przekonują osoby testujące ten sprzęt, rakieta doskonale sprawdza się w grze z głębi kortu, pozwalając nadać piłce silną rotację postępującą przy jednoczesnym zachowaniu nad nią pełnej kontroli. Rakietą HEAD Youtek Graphene Speed grają tacy zawodnicy z czołówki rankingów WTA i ATP jak Maria Sharapova, Novak Djokovic czy Andy Murray.

Sportem pokrewnym tenisowi ziemnemu, ale jednak charakteryzującym się nieco innymi wymaganiami, jest squash. Również dla amatorów tej dyscypliny firma HEAD opatentowała rakietę HEAD Graphene Cyano 115 Squash, która podobnie jak rakieta tenisowa charakteryzuje się lepszym rozkładem wagi pozwalającym, przy zachowaniu wytrzymałości, uderzać jeszcze mocniej i precyzyjniej przy zachowaniu właściwego czucia piłki.

Nad zastosowaniem grafenu pracuje także firma Zyvex specjalizująca się w produkcji kijów gry w lacrosse. Ich największą zaletą miałaby być niełamliwość, wynikająca z faktu, że wytrzymałość grafenu na rozciąganie jest ponad 200 razy większa niż stali konstrukcyjnej czy kevlaru. Ponadto kije miałyby być lżejsze i twardsze, co pozwalałoby zachować większą kontrolę przy jednoczesnym wzroście siły strzałów.

Jakie są widoki na przyszłość? Głośno mówi się o zastosowaniu grafenu do produkcji ram rowerowych. Problemem jest jednak brak metody pozwalającej produkować grafen na skalę masową. Wizja 4-krotnie lżejszych rowerów, które nie wyginają się w chwili zderzenia, jest jednak kusząca i nie ma wątpliwości, że wysiłek wart jest zachodu. Firmy zabiegają o zadowolenie swoich użytkowników, więc nieustannie będą dążyć do rozwijania swojej oferty. Już za kilka lat okaże się zapewne, czy grafen wypracuje sobie stabilną pozycję na rynku materiałów do produkcji sprzętu sportowego.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Sprzęt sportowy I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

http://www.tennis-warehouse.com/reviews/HGSPRO/HGSPROreview.html
http://blog.controlthet.com/blog/head-graphene-cyano-115-squash-racquet-review/
http://easycycling.com/graphene-is-this-the-new-carbon-fiber-for-bikes/
http://www.azonano.com/article.aspx?ArticleID=3636Powrót