facebook
> Strona główna > Dzięki grafenowi łatwiej będzie leczyć chorobę Parkinsona
Dzięki grafenowi łatwiej będzie leczyć chorobę Parkinsona
lab by mararie, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License  Flickr/ mararie 

Choroba Parkinsona bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jej objawom można przeciwdziałać podając chorym specjalny aminokwas, tzw. lewodopę, jednak jej dawkowanie jest problematyczne. Naukowcom udało się udowodnić, że grafen może pomóc w wyeliminowaniu tej trudności. Związane z tą tematyką zdarzenie zostało rozstrzygnięte na TAK.


lab by mararie, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/ mararie 

Objawy choroby Parkinsona wywołane są zaburzeniami w produkcji przez komórki nerwowe mózgu dopaminy, która pełni funkcję neuroprzekaźnika. Niedobory dopaminy można uzupełniać poprzez podawanie pacjentom lewodopy (L-DOPY) - aminokwasu, który w mózgu zmienia się w dopaminę. Jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia objawów choroby Parkinsona. Niestety, terapia ta ma ogromną wadę - dawka leku musi być bardzo dokładnie dobierana w zależności od aktualnego stężenia substancji w ciele człowieka. U pacjentów, u których obecnie stosuje się tę terapię charakterystyczne są tak zwane zespoły on-off - pacjent na zmianę jest nadmiernie aktywny (gdy stężenie lewodopy jest zbyt wysokie) oraz bezczynny (gdy jest ono za niskie). Konieczne jest zatem stałe monitorowanie organizmu pacjenta w celu stwierdzenia, czy lewodopa powinna zostać podana.

Aktualnie stosowane metody są czasochłonne oraz drogie. Zespół z wydziału chemii Uniwersytetu w Gilanie (północno-zachodni Iran) podjął się próby wykorzystania grafenu w czujnikach lewodopy. Wykazana została przez nich możliwość badania stężenia lewodopy w mózgu szczurów, za pomocą grafenowego czujnika, który okazał się dokładniejszy od istniejących technologii.

Istotną zaletą stworzonego na bazie grafenu czujnika jest prostota jego użycia. Dzięki temu osiągnięty ma być zasadniczy cel badaczy - stworzenie zestawu do szybkiej diagnostyki, którego stosowanie nie będzie wymagało od użytkownika specjalistycznej wiedzy.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Czujniki stężenia leku przeciwko chorobie Parkinsona I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona
http://link.springer.com/article/10.1007/s10008-012-1929-7
http://www.nanotech-now.com/news.cgi?story_id=48408Powrót