facebook
> Strona główna > Będziemy widzieć w ciemnościach?
Będziemy widzieć w ciemnościach?

Samochody z szybami pokrytymi grafenem, dzięki którym podróżowanie w nocy będzie równie bezpieczne jak w dzień, grafenowe soczewki kontaktowe pozwalające widzieć w ciemnościach lepiej niż koty – w przyszłości takie technologie mogą nikogo nie dziwić. Jednak pomimo optymizmu, który w tej kwestii wykazuje prasa branżowa oraz rynek L.E.M NANO, na takie rozwiązania musimy jeszcze poczekać. W związku z tym zdarzenie „Noktowizory II” zostało rozstrzygnięte na NIE.


Opublikowany w marcu bieżącego roku w „Nature Technology” artykuł „Graphene photodetectors with ultra-broadband and high responsivity at room temperature”  opisywał układ dwóch powierzchni grafenowych oddzielonych przegrodą, umożliwiających powielanie światła widzialnego na bardzo cienkiej warstwie. Technologia ta może w przyszłości pozwolić na opracowanie wielu różnych urządzeń umożliwiających widzenie w nocy – od soczewek kontaktowych, poprzez soczewki w aparatach fotograficznych, po powłoki na szyby samochodowe.

Póki co, informacja o tych badaniach odbiła się szerokim echem w wielu serwisach naukowo-informacyjnych głoszących między innymi takie hasła jak „Soczewki kontaktowe pozwolą widzieć w nocy”, co mogło budować błędne przekonanie o powstaniu prototypu takiej soczewki.  Rzeczywistość jednak znacznie różni się od optymistycznych doniesień prasowych. Badany układ miał rozmiar ok. 5 mikrometrów, czyli w przybliżeniu 3000 razy mniej niż wynosi średnica przeciętnej soczewki kontaktowej. Problem polega również na konieczności zastosowania jednorodnych warstw grafenowych, tak żeby można było uzyskać wyraźny obraz. Przy większych powierzchniach grafenowego sensora będzie to jeszcze trudniejsze zadanie.

Dla przypomnienia, zdarzenia dotyczące fazy prototypowej zostają rozstrzygnięte na TAK w momencie skonstruowania kompletnego, działającego urządzenia, będącego przedmiotem pytania. Sam fakt obserwacji w próbce materiału zjawisk umożliwiających zastosowanie grafenu w danej technologii nie jest wystarczający. Perspektywy i nadzieje są wielkie, choć na ich realizację niestety musimy jeszcze trochę zaczekać.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Noktowizory II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/soczewki-kontaktowe-wizja-podczerwien-grafen.html
http://tech.money.pl/hi-tech/artykul/soczewki-kontaktowe-z-podgladem-termowizyjnym,225,0,1497569.html
http://www.nature.com/nnano/journal/v9/n4/pdf/nnano.2014.31.pdf



Powrót