facebook
> Strona główna > Nadchodzi przełom w leczeniu raka?
Nadchodzi przełom w leczeniu raka?
Breast cancer reflection by williami5, on Flickr
Creative Commons Attribution 2.0 Generic License Flickr/williami5 

Jedną z dziedzin, które grafen może zrewolucjonizować, jest leczenie nowotworów. Badania nad takim zastosowaniem grafenu prowadzone są m.in. na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Cambridge oraz na wielu azjatyckich uczelniach. Mimo postępów, prace nie są jeszcze wystarczająco zaawansowane aby próbować leczyć ludzi, zatem fazy prototypowej prac nie można uznać za ukończoną – zdarzenie „Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II„ zostało rozstrzygnięte na NIE.


Breast cancer reflection by williami5, on Flickr
Creative Commons Attribution 2.0 Generic License Flickr/williami5 

Nowotwory to jedne z ciężkich do wyleczenia chorób, z którymi zmaga się współczesna medycyna. Wciąż brakuje skutecznych metod walki z tymi schorzeniami. Być może jednak już niedługo sytuacja się zmieni – nowe możliwości przynosi nam grafen. Czy pozwoli on na efektywne leczenie nowotworów?

Wiele na to wskazuje. Jednym z potencjalnych zastosowań grafenu jest wykorzystanie go w celu blokowania dopływu substancji odżywczych i tlenu do nowotworu. Po wprowadzeniu do krwiobiegu w okolicy guza, grafen przykleja się do komórek rakowych, odcinając je od środowiska zewnętrznego. W rezultacie komórki giną. Niestety zdarza się, że przy okazji pojawia się stan zapalny, co może świadczyć o konieczności personalizowania terapii grafenowej i dopasowania jej nie tylko do konkretnego pacjenta, ale także do konkretnego typu nowotworu.

Kolejnym zastosowaniem, rozwijanym głównie przez naukowców z Chin, jest wykorzystanie grafenu jako nośnika leku. Wykorzystując specyfikę chorych komórek, naukowcy tak zaprojektowali grafenowy nośnik, że substancja czynna jest uwalniana dopiero w momencie znalezienia się cząstki w pobliżu miejsca objętego zmianami nowotworowymi. Zaletą metody jest fakt, że terapia prawdopodobnie nie ma wpływu na zdrowe komórki.

Ostatnim, ale bardzo ważnym zastosowaniem, jest wykorzystanie grafenu w terapii fototermicznej. W niektórych przypadkach ingerencja chirurgiczna jest trudna – wtedy jednym ze sposobów jest podgrzanie nowotworu do temperatury, powodującej jego śmierć. Grafen (lub jego tlenek) może zostać wprowadzony w pobliże nowotworu, a następnie naświetlony promieniowaniem podczerwonym. Dzięki dobremu pochłanianiu przez grafen fal podczerwonych, powoduje to lokalny wzrost temperatury, który niszczy komórki nowotworowe. Naukowcy wykazali, że w przypadku myszy nastąpiło zdecydowane zmniejszenie się guzów po zastosowaniu tej terapii.

Jak widać, pojawiło się co najmniej kilka propozycji, jak wykorzystać grafen do walki z nowotworami. Prowadzone badania są już w zaawansowanym stadium, niestety niewystarczającym aby myśleć już o przeprowadzeniu prób na ludziach. Obecnie trwają pierwsze próby pokazania, że nowe terapie nie mają skutków ubocznych dla człowieka. Wszystko odbywa się jednak w warunkach laboratoryjnych i to zagadnienie nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce to się zmieni grafenowe terapie staną się skutecznym narzędziem w walce z rakiem.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Materiały grafenowe w terapii nowotworowej II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

Graphene for Drug Delivery & Cancer Therapy (ang.)
Nano graphene oxide–hyaluronic acid conjugate for target specific cancer drug delivery (ang.)
Cancer Therapy: Multifunctional Graphene Oxide-based Triple Stimuli-Responsive Nanotheranostics (ang.)
Photoluminescent Graphene Nanoparticles for Cancer Phototherapy and Imaging (ang.)
Nanographene Oxide-Hyaluronic Acid Conjugate for Photothermal Ablation Therapy of Skin Cancer (ang.)
Graphene in Mice: Ultrahigh In Vivo Tumor Uptake and Efficient Photothermal Therapy (ang.)



Powrót