facebook
> Strona główna > Wydrukujmy sobie przyszłość
Wydrukujmy sobie przyszłość

Rewolucją w technologii drukowania w trzech wymiarach byłoby z pewnością wprowadzenie tuszu na bazie grafenu, pozwalającego drukować gotowe układy elektroniczne. Co miesiąc pojawiają się nowe doniesienia o kolejnych projektach i ich sukcesach, jednak powyższy cel nie zostały jak dotąd w pełni zrealizowany. Jako że nie wydrukowano jeszcze grafenowego elementu elektronicznego, zdarzenie "Materiał do druku 3D II" zostało rozstrzygnięte na NIE.


Już w tej chwili technika druku 3D jest wykorzystywana w przemyśle do szybkiego tworzenia prototypów(np. przez Ford Motor Company)natomiast Amazon uruchomił sklep sprzedający wydrukowane gadżety. Pojawiła się też możliwość drukowania w 3D designerskich mebli oraz planyprodukcji akcesoriów militarnych tą metodą. Ostatnie dwa miesiące przyniosły zaś ciekawe doniesienia z dziedziny druku 3D przy pomocy grafenu.

Graphene 3D Lab Inc. chwali się na swojej stronie internetowej innowacyjnym materiałem, którego składnikiem jest grafen. Dzięki takim właściwościom grafenu jak dobra wytrzymałość oraz znaczna przewodność cieplna i elektryczna, materiał może zostać wykorzystany do projektowania, a następnie drukowania m.in. kondensatorów, a w przyszłości być może kompletnych układów scalonych czy komputerów.

Jednak Graphene 3D Lab nie będzie miał łatwego zadania, gdyż na rynek wchodzą kolejni wielcy gracze. Działające w Tanzanii australijskie przedsiębiorstwo wydobywcze Kibaran podpisało umowę z 3D Group – firmą z Melbourne, zajmującą się drukiem 3D. Utworzą one nową firmę badawczo-rozwojową 3D Graphtech Industries, opracowującą nie tyle materiały, co sam proces druku 3D z użyciem grafenu.

Z kolei fundacja Binational Industrial Research nad Development Foundation (BIRD) rozpocznie 11 nowych projektów, skupiających się na wielu aspektach technologii druku 3D. Na samym czele znajduje się projekt mający na celu rozwój materiałów do druku 3D wzmocnionych grafenem, co może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości tej technologii.

Choć na rynek druku trójwymiarowego wchodzi coraz więcej przedsiębiorstw i coraz więcej funduszy jest przeznaczanych na rozwój tej technologii, to nie została opublikowana oficjalna informacja o wykorzystaniu grafenu do druku układów elektronicznych. Czynione postępy potwierdzają jednak przypuszczenia, że ta chwila wkrótce nadejdzie, bardzo możliwe, że szybciej niż nam się wydaje…

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Materiał do druku 3D II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

Graphene 3D Lab - Technology (ang.)
Stratasys & Graphene Technologies Partner to Research & Develop Graphene-enhanced 3D Printing Materials (ang.)
Materials set to shape the future of 3D printing (ang.)
3D Systems: 3-D Printing And Graphene, The Next Big Thing? (ang.)



Powrót