facebook
> Strona główna > Miniaturowa fabryka wodoru
Miniaturowa fabryka wodoru

Choć wizja ekologicznych samochodów napędzanych czystym, tanim wodorem pobudza ludzką wyobraźnię, a wiele firm jest w stanie zainwestować miliardy w rozwój tej technologii, to wciąż nie doczekaliśmy się prototypów grafenowych zbiorników na wodór. Z tego powodu zdarzenie „Zbiorniki na wodór II (2)” zostało rozstrzygnięte na NIE. Ostatnie publikacje i artykuły przedstawiają jednak inne osiągnięcia naukowców np. alternatywne metody produkcji wodoru - lekkiego, ale jakże trudnego do opanowania pierwiastka. Jak się okazuje, jedno z rozwiązań problemu produkcji wodoru od milionów lat żyło ukryte w najbardziej zasolonych zbiornikach świata.


Wodór jest jednym z głównych składników wody i gwiazd, najliczniej występującym pierwiastkiem we Wszechświecie, lecz choć od dawna go znamy, wciąż nie dysponujemy wystarczająco wydajną metodą jego magazynowania. Jest to jedna z głównych barier oddzielających nas od prawdziwej rewolucji w motoryzacji.

Od czasu rozstrzygnięcia pierwszego zdarzenia związanego z grafenowymi zbiornikami na wodór („Zbiorniki na wodór I”), opublikowano kilka prac na temat kolejnych materiałów na bazie grafenu, które mogą umożliwić magazynowanie wodoru. Prace te opisywały jedynie symulacje komputerowe lub badania laboratoryjne. Nie wykorzystano póki co żadnego z tych materiałów w prototypowych urządzeniach. Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę na prowadzone równolegle badania z zakresu produkcji wodoru.

Badacze z Argonne National Laboratory (USA) znaleźli rozwiązanie w dość niepozornie wyglądających mikroorganizmach zwanych halobakteriami, które mogą żyć nawet w najbardziej zasolonych zbiornikach wodnych świata. W procesie magazynowania energii, halobakterie wykorzystują białko zwane bakteriorodopsyną, które po wchłonięciu cząstek światła uwalnia protony. Oprócz bakteriorodopsyny system produkcji wodoru opracowany przez naukowców wykorzystuje też grafen, z którego wybijane są elektrony, które następnie łączą się z protonami tworząc atomy wodoru.

Kto wie czy to nie bakterie dwudziestokrotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa, zamieszkujące najbardziej zasolone środowiska naszego globu, doprowadzą do spadku cen paliw i poprawy jakości naszego środowiska? Mikroorganizmy są jest często niedoceniane przez uczonych, a możliwe, że to właśnie one będą w przyszłości napędem zmian... i samochodów.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Zbiorniki na wodór II (2). Zachęcamy do dyskutowania artykułu
i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

A nanosized hydrogen generator (ang.)
Halobakterie - Wikipedia
Photoinduced Electron Transfer Pathways in Hydrogen-Evolving Reduced Graphene Oxide-Boosted Hybrid Nano-Bio Catalyst (ang.)



Powrót