Nie widać jeszcze wyraźnych postępów w dziedzinie medycznych zastosowań grafenowych powłok antykorozyjnych, dlatego zdarzenie „Ochrona przed korozją II” zostało rozstrzygnięte na NIE. Pojawiły się natomiast doniesienia o możliwości ich stosowania w innych dziedzinach życia, w postaci uniwersalnej farby do malowania powierzchni narażonych na korozję.
Swoimi osiągnięciami pochwalili się naukowcy z brytyjskiego University of Manchester. Zespół badaczy wykazał już wcześniej, że cienka warstwa grafenu pozwala zabezpieczyć różne materiały przed wpływem wody. Tym razem naukowcy poszli o krok dalej – udało im się jeszcze bardziej zacieśnić pokrywę tlenku grafenu na powierzchni próbki sprawiając, że stała się ona zupełnie nieprzepuszczalna dla gazów, cieczy, czy nawet silnych środków chemicznych. Roztwór tlenku grafenu został wykorzystany do pokrycia różnych powierzchni od szkła, metalu, aż po zwykłe cegły. Pokrycie tą specjalną farbą skutkowało wyjątkową trwałością zabezpieczonych powierzchni (niemalże równą trwałości samego grafenu), przy jednoczesnej ich stabilności chemicznej i termicznej. Jaka jest więc prosta recepta na niezniszczalne przedmioty? Pokryć je grafenową farbą!
Wyniki prac badaczy z University of Manchester zainteresowały bardzo szerokie grono firm, co może zaowocować w przyszłości bogatą współpracą tego uniwersytetu ze środowiskiem przemysłowym. Może właśnie to odkrycie doprowadzi do szybszego wprowadzenia grafenu na rynek urządzeń medycznych?
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Ochrona przed korozją II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Graphene paints a corrosion-free future (ang.)
Impermeable barrier films and protective coatings based on reduced graphene oxide (ang.)
Powrót