Naukowcom nadal nie udało się wytworzyć działającego prototypu grafenowego czujnika stężenia lewodopy w ludzkich organizmach. Zdarzenie „Czujniki stężenia leku przeciwko chorobie Parkinsona II (2)” zostało rozstrzygnięte na NIE. Tymczasem pojawiły się doniesienia o spowodowanym przez grafen przełomie w pokrewnej dziedzinie – optogenetyce.
Optogenetyka jest jedną z technik neurobiologicznych. Polega ona na pobudzaniu aktywności neuronów za pomocą wiązek światła o różnej częstotliwości co może zostać wykorzystne między innymi do leczenia schorzeń neurologicznych, takich jak epilepsja czy choroba Parkinsona. Do tej pory do wykrywania reakcji neuronów na fotony wykorzystywano metalowe sensory. Posiadają one zasadniczą wadę – nie przepuszczają światła, przez co blokują jego dostęp do niżej położonych części mózgu. Od pewnego czasu używano również implantów z tlenku indu i cyny, które jednak nie do końca spełniały swoją rolę – były zbyt kruche, a także nie przepuszczały wszystkich częstotliwości światła.
Wcielmy się teraz w badaczy zastanawiających się nad tym, jakiego materiału można by użyć do zbudowania sensora, który badałby reakcje neuronów. Wiadomo, że musi on wykrywać niewielkie różnice potencjału, a jednocześnie być cienki, trwały i przezroczysty. Odpowiedź narzuca się sama – grafen. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z University of Wisconsin-Madison, którzy spróbowali wykorzystać ten niezwykły materiał do produkcji wyspecjalizowanych sensorów. Ich czujnik składa się z czterech jednoatomowych warstw grafenu, zawieszonych pomiędzy dwoma warstwami polimeru. Testy laboratoryjne na myszach i szczurach potwierdziły, że czujnik ma oczekiwane właściwości. Wyniki prac naukowców zostały opublikowane w październiku w magazynie Nature.
Ulepszenie stosowanych sensorów pozwoli naukowcom lepiej badać wpływ optogenetyki na organizmy, co może pomóc zrozumieć, jak terapie elektromagnetyczne wpływają na pacjentów. Stąd nadzieja, że w przyszłości grafen może być nie tylko wykorzystywany przy wykrywaniu lewodopy, leku na Parkinsona, ale także doprowadzi do rewolucyjnych odkryć w dziedzinie terapii tego schorzenia.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Czujniki stężenia leku przeciwko chorobie Parkinsona II (2). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Wikipedia - optogenetyka
Integrated Implant Makes It Easier to Control the Brain With Light (ang.)
See-Through Sensors for Better Brain Implants (ang.)
Graphene-based carbon-layered electrode array technology for neural imaging and optogenetic applications (ang.)
Powrót