facebook
> Strona główna > Kuchenne rewolucje bioinżyniera
Kuchenne rewolucje bioinżyniera
milk by Muffet, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ Muffet 

Polskie przysłowie mówi, że „dobra gospodyni z wody mleko czyni”. Czy będzie tak w przypadku grupy bioinżynierów ze start-upu Muufri, która pracuje nad w pełni syntetycznym mlekiem? Brak w pełni potwierdzonych informacji, co do wytworzenia testowej partii syntetycznego mleka nadającej się do spożycia, przyczynił się póki co do rozstrzygnięcia zdarzenia „Syntetyczne mleko II” na NIE.


milk by Muffet, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ Muffet 

Masowa hodowla bydła mlecznego wiąże się ze znaczną emisją gazów cieplarnianych (m.in. metanu) , a dążenie do minimalizacji kosztów produkcji odbija się często negatywnie na jakości życia zwierząt. Syntetyczne mleko, nad którego produkcją pracuje startup Muufri z San Francisco ma rozwiązać te problemy. Z racji tego, że produkcja mleka ma odbywać się bez udziału krów, byłby to produkt przyjazny dla środowiska i doskonały dla wegan.

Do tej pory syntetyczne mleko było kojarzone z nieczystymi zagrywkami polegającymi na dolewaniu do mleka wody, a nawet trujących substancji. Celem założycieli firmy jest stworzenie mleka, które odpowiada naturalnemu pod względem wszystkich składników odżywczych, wyglądu, konsystencji oraz smaku.

Naukowcy opracowali sposób uzyskiwania białek mleka krowiego przez modyfikację kodu genetycznego drożdży. Kwasy tłuszczowe natomiast pochodzą ze zmodyfikowanego oleju słonecznikowego. Produkt finalny ma być całkowicie wolny od bakterii, hormonów oraz pestycydów, co znacznie wydłuży jego okres przydatności. Bez wątpienia ważnym czynnikiem jest cena, która według firmy ma być niższa niż cena naturalnego mleka. Póki co nie powstała jednak testowa, nadająca się do spożycia partia takiego wyrobu.

Co ciekawe, bioinżynierowie z amerykańskich stowarzyszeń Counter Culture Labs i BioCurious wspólnie pracują już nad stworzeniem syntetycznego, wegańskiego... sera. Obie grupy z sukcesem przeprowadziły akcję crowdfundingową swojego projektu Real Vegan Cheese. na portalu Indiegogo. Pozostaje czekać na doniesienia badaczy, podobnie jak na informacje o postępach start-upu Muufri.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Syntetyczne mleko II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Animal lovers use biotech to develop milk made by man instead of a cow (ang.)
Syntetyczne mleko przyszłości
Muufri.com (ang.)
Biohackers crowdfund milk-protein vegan cheese, minus the cows (ang.)



Powrót