facebook
> Strona główna > Przeciwciała monoklonalne przyszłością medycyny?
Przeciwciała monoklonalne przyszłością medycyny? - rozstrzygnięcie konkursu!
B12 antibody by NIAID, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ NIAID 

W związku z zaawansowaną fazą badań klinicznych prowadzonych na leku firmy Mabion S.A. zdarzenie konkursowe „Przeciwciała monoklonalne w leczeniu chłoniaków II” zostało rozstrzygnięte na TAK. W konkursie związanym z tym pytaniem wyróżniliśmy użytkowników „zelazny” oraz „ab_c”, którzy przysłali pomocne w rozstrzygnięciu artykuły – każdy z użytkowników został nagrodzony kwotą 30 predyktów. Gratulujemy i zapraszamy do lektury artykułu opisującego m.in. jak prace dotyczące tej tematyki prezentują się w skali świata oraz jak powstawały i jak działają „polskie” przeciwciała.


B12 antibody by NIAID, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ NIAID 

W ramach pytania „Czy powstanie prototyp leku opartego o przeciwciała monoklonalne, który może służyć do leczenia chłoniaków?”, związanego z konkursem „Przeciwciała monoklonalne przyszłością medycyny?” użytkownicy L.E.M. nano wykazali się dużą czujnością oraz umiejętnością przeszukiwania źródeł wiedzy. Już następnego dnia po rozpoczęciu zabawy prognoza zdarzenia konkursowego osiągnęła bardzo wysoką wartość, odpowiadającą wysokiemu prawdopodobieństwu zajścia zdarzenia. Wysoka prognoza dla zdarzenia utrzymała się aż do jego zamknięcia, co oznacza, że użytkownicy niemal od początku do końca trwania konkursu mieli słuszność co do rozstrzygnięcia zdarzenia na TAK.

Jakie informacje skłoniły zatem użytkowników platformy do prognozowania sukcesu badań nad przeciwciałami monoklonalnymi? Okazuje się, że interesujące badania na ten temat prowadzone są w wielu krajach świata. Do 2005 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała 8 preparatów zawierających przeciwciała monoklonalne, w tym 3 przeznaczone do terapii tzw. nowotworów litych. Prace nad przeciwciałami monoklonalnymi mają też miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie przy Uniwersytecie w Cambridge działa firma Kymab. Jest ona znana na rynku światowym z badań prowadzonych nad w pełni ludzkimi przeciwciałami monoklonalnymi oraz z ich wiodącego preparatu – alemtuzumabu – stosowanego w terapii przewlekłej białaczki.

Wymienione badania to tylko najciekawsze spośród wielu przykładów. Jak na polu badań nad przeciwciałami monoklonalnymi radzą sobie polscy naukowcy? Bardzo dobrze! Ciekawe badania prowadzone są m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Blisko komercjalizacji leków opartych o przeciwciała monoklonalne jest firma Mabion S.A., która prowadzi w tym zakresie autorskie badania.

Obecnie sztandarowym produktem Mabionu jest MabionCD20, będący lekiem opartym na przeciwciałach monoklonalnych. Aktualnie preparat ten znajduje się w zaawansowanej fazie badań klinicznych. Polska firma biotechnologiczna uzyskała zgodę na przeprowadzenie badań klinicznych w ośrodkach umieszczonych w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Polsce.

Przeciwciała monoklonalne stanowią alternatywną terapię w leczeniu nowotworów, która okazuje się być bezpieczniejsza od chemioterapii i radioterapii. Przeciwciała monoklonalne łączą się specyficznie z komórkami nowotworowymi nie powodując degradacji zdrowych tkanek i narządów. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego prowadzone są liczne badania nad rozwojem i produkcją tych przeciwciał.

Mabion planuje wprowadzenie preparatu MabionCD20 na rynek europejski w 2016 roku. Już teraz trwają zaawansowane badania nad kolejnym nowym lekiem nazwanym MabionHER2, który zastosowanie znaleźć może w leczeniu raka piersi. Warto zatem kibicować polskim naukowcom, aby ich badania powiodły się – może to oznaczać wzmocnienie nadziei dla chorych na chłoniaka.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Przeciwciała monoklonalne w leczeniu chłoniaków II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Przeciwciała monoklonalne w leczeniu nowotworów litych
Strona firmy Kymab (ang.)
Postępy w leczeniu agresywnych chłoniaków z obwodowych komórek T
Strona firmy Mabion S.A.
Mabion rozpoczyna badania nad MabionHER2



Powrót