Kolejna technologia, która do niedawna wydawała się być wizją rodem z fantastyki naukowej, powoli wkracza do naszego życia. Tym razem badania pokazują, że drukowanie w trójwymiarze ludzkich tkanek czy też całych narządów jest możliwe i jak najbardziej ma potencjał aby zrewolucjonizować medycynę. W związku z tym zdarzenie „Drukowanie części ciała I” zostało rozstrzygnięte na TAK.
Tworzenie części ciała za pomocą drukarek 3D to dziedzina rozwijająca się niezwykle dynamicznie. Jest to tym bardziej imponujące, iż zaledwie dwa lata temu naukowcy z uniwersytetów w Princeton i Cornell niezależnie od siebie przecierali szlaki na tym polu tworząc pierwsze bioniczne uszy, pozwalające na odbieranie dźwięków z otoczenia.
Tymczasem w 2015 roku naukowcy potrafią już drukować m.in. implanty czaszki i kości, naczynia krwionośne czy też tkanki nerek i wątroby. Niestety tkanki te jeszcze nie działają tak, jak powinny, ale postęp idzie w dobrym kierunku - zakończone są już pierwsze prace nad drukowaniem tkanek wyposażonych w całe sieci naczyń krwionośnych (Harvard, 2014), co przybliża naukowców do zrealizowania wizji drukowania działających narządów.
Z kolei w kwietniu tego roku naukowcom z Wake Forest School of Medicine udało się wydrukować pierwsze komórki ludzkiego serca. Trwają także prace nad drukowaniem m.in. sutków oraz tarczycy. Wszystkie te osiągnięcia mają potencjał aby w przyszłości zmienić oblicze medycyny – chorzy, dla których obecnie jedynym ratunkiem są przeszczepy bądź skomplikowane operacje, mieliby znacznie większe szanse na powrót do zdrowia dzięki dopasowywanym do konkretnego biorcy i łatwo dostępnym drukowanym narządom.
Drukowanie ludzkich tkanek w technologii 3D może nie tylko rozwiązać problemy samych pacjentów, ale i ułatwić testowanie leków i kosmetyków. W maju koncern kosmetyczny L'Oreal ogłosił partnerstwo ze start-upem Organovo, którego celem jest opracowanie technologii drukowania sztucznej ludzkiej skóry do wykorzystania w testach kosmetyków. Organovo posiada już technologię pozwalającą na drukowanie w trzech wymiarach tkanki ludzkiej wątroby, można się zatem spodziewać, że współpraca z L'Oreal zaowocuje kolejną ciekawą technologią (chociaż nie pierwszą, która pozwala na drukowanie skóry – wcześniej udało się to naukowcom z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine).
Chociaż doniesienia z dziedziny druku ludzkich organów w 3D napawają optymizmem, warto pamiętać, że zanim wspomniane technologie upowszechnią się potrzeba będzie jeszcze nierzadko długich badań, a następnie długich testów klinicznych, które potwierdzą bezpieczeństwo i biokompatybilność drukowanych narządów. Tym niemniej technologia druku narządów w trzech wymiarach jak najbardziej potwierdziła już swój potencjał.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Drukowanie części ciała I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Researchers create world’s first 3D-printed bionic organ (ang.)
5 BODY PARTS SCIENTISTS CAN 3-D PRINT (ang.)
3D printed skull implants provide potential for other body replacements say Sydney researchers (ang.)
An essential step toward printing living tissues (ang.)
The World’s First 3D Printed Beating Artificial Heart Cells (ang.)
Inside the Weird World of 3D Printed Body Parts (ang.)
L'Oreal to start 3D-printing skin (ang.)
Powrót