facebook
> Strona główna > Krew dla każdego
Krew dla każdego

Ostatnie doniesienia z Edynburga wskazują jednoznacznie na fakt, iż naukowcom udało dokonać się odkrycia, które może zapoczątkować rewolucję w terapiach leczniczych – stworzyli ludzką krew poza organizmem człowieka, dlatego zdarzenie „Sztuczne czerwone krwinki I” rozstrzygnięto na TAK.


Pierwsze poważne badania nad wytworzeniem sztucznej krwi miały swój początek w latach 60-tych XX wieku. Podejmowane wtedy próby zazwyczaj sprowadzały się do dwóch sposobów wytworzenia sztucznej krwi. Jednym z nich było użycie związków o nazwie perfluorowodory – pozwalałyby one na transportowanie tlenu bez ryzyka wystąpienia chorób oraz, podobnie jak w przypadku hemoglobiny, byłyby one dostępne dla pacjentów niezależnie od grupy krwi. Pojawiło się jednak kilka problemów – przede wszystkim perfluorowodory nie są tak skuteczne w transportowaniu tlenu jak krew, poza tym muszą być łączone z innymi chemikaliami, żeby mogły zostać wprowadzonedo krwioobiegu.

Drugim podejściem było stosowanie czystej hemoglobiny – związku chemicznego, który transportuje tlen i znajduje się w czerwonych krwinkach. Dodatkową zaletą użycia czytej postaci tego dostarczyciela tlenu byłby fakt, iż można by go było stosować bez względu na grupę krwi danej osoby. Okazało się jednak, że hemoglobina wpuszczona do krwioobiegu rozpada się na inne związki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla nerek. Nie zrezygnowano jednak do końca z tego podejścia – obecnie rozwijane są preparaty na bazie hemoglobiny, z których usunięto szkodliwe substancje. Problemami obecnie napotykanymi w tej kwestii przez naukowców to przede wszystkim zbyt dużo powinowactwo preparatu z tlenem, co wpływa na tlen dostarczany do tkanek.

Naukowcy z Edynburda wpadli na nowy pomysł – stwierdzili, iż można „stworzyć” czerwone krwinki zupełnie od podstaw wykorzystując do tego specjalny rodzaj komórek macierzystych, które nazywa się pluripotencjalnymi. Ten specjalny rodzaj komórek pozwala na stworzenie elementów krwi – czerwonych krwinek. Dodatkowo występuje wysokie prawdopodobieństwo rozpoczęcia ich produkcji na większą skalę, co byłoby kluczowe z punktu widzenia dalszych zastosowań.

Przed naukowcami ciągle daleka droga – muszą oni udowodnić, że ich dzieło jest nieszkodliwe dla ludzi i może być stosowane na szerszą skalę. Planują oni przeprowadzenić pierwsze badań kliniczne. już pod koniec 2016 roku.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Sztuczne czerwone krwinki I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Blood Substitutes (ang.)

Science Moves Closer to Creating Artificial Human Blood (ang.)
Naukowcy stworzyli sztuczną krew
Naukowcy stworzyli sztuczną krew, przeznaczoną do transfuzji
Scientists Create Artificial Blood That Can Be Produced On An Industrial Scale: A Limitless Supply Of Blood? (ang.)



Powrót