Mimo intensywnych wysiłków prowadzonych przez inżynierów nie udało się jeszcze opracować metod wytwarzania materiału o podobnych własnościach co skóra gekonów. Z tego powodu zdarzenie "Przyczepność a'la skóra łap gekona III" zostało rozstrzygnięte na NIE.
Skóra gekona jest wyposażona w gigantyczną ilość mikroskopijnych włosków które zwiększają powierzchnię kontaktu pomiędzy nią a przedmiotami, co powoduje zwiększenie wartości tzw, oddziaływań van der Waalsa. To właśnie dzięki nim gekony są w stanie utrzymać się nawet na pionowych, szklanych taflach. Dodatkowo włoski te ułożone są taki sposób, że przy odpowiednim ruchu błyskawicznie odrywają się od podłoża pozwalając gekonom na sprawne przemieszczanie się. Super zdolności tych małych zwierząt przyciągnęły wzrok naukowców.
Obecnie nad dokładnym poznaniem tego cudu natury, jego odtworzeniem oraz zastosowaniami pracują miedzy innymi takie ośrodki badawcze jak: University of Massachusetts-Amherst, Colorado State University, University of Akron, Tsinghua University oraz Tulane University. Niestety dotychczas udało się stworzyć syntetyczny odpowiednik skóry gekona jedynie w skali laboratoryjnej. Pozwolił on niewielkim czworonożnym robotom na wspinanie się niczym gekony po pionowych powierzchniach. Prowadzone badania wskazują na wiele kolejnych niezwykłych cech skóry gekonów takich jak jej niesamowita hydrofobowość i zdolność do samooczyszczenia.
Na zastosowania, które umożliwi przemysłowa skala produkcji przyjdzie nam niestety jeszcze poczekać. Trzeba przyznać że przewidywane przedmioty i urządzenia wykorzystujące mogą być niezwykłe np. półki, które same przyklejają się do ściany, elementy budowli łączone jedynie za pomocą zetknięcia powierzchni, roboty myjące okna w wieżowcach czy ubrania odporne na brud. Nie wykluczone też, że wynalazek ten spełniłby marzenie wielu fanów Spidermana, którzy jak komiksowy bohater mogliby poruszać się po ścianach i sufitach.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Przyczepność a'la skóra łap gekona III. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Smart materials (1 of 5): Gecko Adhesive fit for Spiderman (ang.)
From hairy feet to high tech (ang.)
GeckSkin - University of Massachusetts Amherst (ang.)
Tracing Lipids and their Association with Keratin in the Adhesive Gecko Setae by NMR Spectroscopy (ang.)
Powrót