facebook
> Strona główna > Mechanika wciąż niezastąpiona
Mechanika wciąż niezastąpiona

Badanie zastosowania nadprzewodników w turbinach wiatrowych, choć bardzo obiecujące nie doprowadziły badaczy do utworzenia pierwszych prototypów. Mimo wielkiego entuzjazmu na rynku L.E.M. nano zdarzenie "Zastosowanie materiałów nadprzewodzących w turbinach wiatrowych II" zostało rozstrzygnięte na NIE.


Nadprzewodnictwo jest niespotykanym na co dzień stanem materiałów, polegających na zupełnym zaniku ich oporu elektrycznego. Zazwyczaj znane nam materiały, takie jak cyna, rtęć i ołów, przechodzą w ten stan w bardzo niskich temperaturach. Właściwości nadprzewodników mogą być naprawdę imponujące – mogą pozwolić na przepływ prądu bez wydzielania ciepła czy lewitację namagnesowanych przedmiotów.

Badania nad zastosowaniem niewiarygodnych własności nadprzewodników w turbinach wiatrowych posuwają się ciągle do przodu, jednak nie weszły jeszcze w fazę budowy prototypów. Powodem prowadzenia prac na tym obszarze jest potencjalne zwiększenie wydajności turbin wiatrowych od 7 do 10%. Bedzie to wynikać z zmniejszenia start energii marnującej się w przekładniach mechanicznych. Straty te wywołane są przez tarcie i inne opory, których wyeliminowanie w urządzeniach mechanicznych jest niemożliwe. Zamiast dążyć do ich redukcji grupa uczonych i inżynierów chce je zastąpić urządzeniami elektrycznymi wykonanymi z nadprzewodników.

Prąd w nadprzewodnikach płynie praktycznie bez strat energii a więc byłoby to rozwiązanie mogące zwiększyć wydajność m.in. turbin wiatrowych. Dodatkowo taka wymiana urządzeń pozwoliłaby znacznie ograniczyć masę gondoli turbiny (o około 40-60 ton wobec masy całkowitej ok. 300 ton), co dodatkowo pozwoliłoby zwiększyć atrakcyjność tego rozwiązania.

Niestety dotychczas na przeszkodzie do wprowadzenia tych rozwiązań w życie stały koszty nadprzewodników i konieczność stałego utrzymania ich w niskiej temperaturze. Tym niemniej firmy takie jak Theva czy AMSC nie ustają w pracach, które z czasem mogą przynieść realizację projektów turbin wiatrowych korzystających z nadprzewodników.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Zastosowanie materiałów nadprzewodzących w turbinach wiatrowych II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Suprapower - summary (ang.)
New Superconducting Magnet Will Lead to Next Generation of Wind Turbine Generators (ang.)
Wind turbine - Wikipedia (ang.)
Amazing wind power innovations that will keep prices dropping (ang.)
ASG Superconductors (ang.)
Superconducting wind turbine generators (ang.)



Powrót