facebook
> Strona główna
Grafen i nanożele – pojedynek stulecia?

Wyniki poprzedniego pytania dotyczącego grafenowych opatrunków sugerowały, że niemal „na dniach” można się spodziewać tego rodzaju produktów, które wykorzystują grafen. Jednak „jedyną przewidywalną rzeczą w życiu jest jego nieprzewidywalność” - być może grafenowe rozwiązania będą musiały ustąpić przed innym nanomateriałem – nanożelami. Jak będzie w rzeczywistości – czas pokaże, ale na razie zdarzenie „Grafen w materiałach opatrunkowych III (2)” zostało rozstrzygnięte na NIE.


Grafen, cudowny materiał XXI wieku, znajduje lub może znaleźć zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia – od wprowadzonych już do powszechnej sprzedaży rakiet tenisowych, przez wciąż czekające na swój moment panele słoneczne, aż do zastosowań prawdopodobnie najtrudniejszych – w obszarze medycyny. Jednym z takich zastosowań są grafenowe opatrunki, które mogą przyspieszać gojenie się ran. Pomimo tego, że naukowcy z Chin przetestowali prototypy takich bandaży na myszach, na komercjalizację tego wynalazku trzeba jeszcze poczekać.

Badania cały czas trwają. Naukowcy z Portoryko pokazali, że połączenie chitozanu z poli(alkoholem winylowym) oraz tlenkiem grafenu wykazuje własności takie jak blokowanie promieni UV, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu ran. Równolegle naukowcy z Iranu zastosowali grafen do modyfikacji własności chitozanu. Powstały materiał może znaleźć zastosowanie nie tylko w opatrywaniu ran, ale także np. w opakowaniach do żywności. Niestety wszystkie propozycje są dopiero na etapie badań – tymczasem „przeciwnicy” prowadzą intensywne badania nad wykorzystaniem nanożeli.

Jednym ze spektakularnych rozwiązań, jakie zostały zaprezentowane, są nanożele do leczenia poparzeń. Naukowcy z Singapuru już rok temu zaprezentowali membranę  nanożelową, która dzięki porowatej strukturze przyspiesza gojenie oparzonej skóry, tworząc „rusztowanie” dla nowych komórek. Kolejna propozycja pochodzi od indyjskich naukowców, którzy wykorzystali nanożel z poli(alkoholu winylowego) w połączeniu ze srebrem. Ich rozwiązanie skupia się głównie na własnościach antybakteryjnych nowych opatrunków – testy na myszach-albinosach potwierdziły wysoką skuteczność tego sposobu leczenia.

Jak widać, nie można jasno określić, kiedy (i czy w ogóle) grafenowe opatrunki zostaną skomercjalizowane. Może się okazać, że jednak rozwiązania oparte na nanożelach będą lepsze. Mimo to, zgodnie z motto z nagłówka – w życiu, a tym bardziej w nauce, (prawie) wszystko jest możliwe.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Grafen w materiałach opatrunkowych III (2). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Graphene-based composite materials beneficial to wound healing (ang.)
Synergistic antibacterial activity of PEGylated silver–graphene quantum dots nanocomposites (ang.)
Enhanced Thermal, UV Blocking and Dye Absorptive Properties of Chitosan/poly(vinyl alcohol)/Graphene Oxide Fibers (ang.)
Physicochemical and antibacterial properties of chitosan-polyvinylpyrrolidone films containing self-organized graphene oxide nanolayers (ang.)
Peptide-based nanogel accelerates healing of burn wounds (ang.)
A Novel Route for the Preparation of Silver Loaded Polyvinyl Alcohol Nanogels for Wound Care Systems (ang.)



Powrót