facebook
> Strona główna > DOPAtrując się nowych rozwiązań
DOPAtrując się nowych rozwiązań

Mimo obiecujących badań nad biokompatybilnością grafenu i możliwością użycia go w implantologii oraz przy budowie sensorów, wciąż nie przetestowano na ludziach czujnika wykorzystującego grafen, który byłby w stanie określać poziom L-Dopy – leku stosowanego w leczeniu choroby Parkinsona. Z tego powodu, zdarzenie „Czujniki stężenia leku przeciwko chorobie Parkinsona II (6)” zostało rozstrzygnięte na NIE.


Mimo, iż badania nad grafenowymi czujnikami L-Dopy, nie wkroczyły jeszcze w fazę testów klinicznych, prace nad tego typu urządzeniami nie ustają, podobnie jak badania dotyczące nowych metod leczenia samej choroby Parkinsona. Póki co, terapie stosowane w celu złagodzenia objawów choroby Parkinsona mają niekiedy dotkliwe skutki uboczne. Jest tak w przypadku samej L-Dopy, której długotrwałe stosowanie powiązano m.in. z występowaniem mimowolnych ruchów ciała (tzw. dyskinezy) oraz zaburzeniami funkcjonowania ośrodka nagrody w mózgu, co zwiększa ryzyko wystąpienia różnego rodzaju uzależnień u pacjentów. Z tego powodu, naukowcy i lekarze nie tylko pracują nad precyzyjnym dawkowaniem L-Dopy – w czym mogą pomóc właśnie grafenowe czujniki – ale również nad innymi metodami walki z chorobą Parkinsona. Obok nowatorskich metod, takich jak terapia genowa oraz terapia przy wykorzystaniu komórek macierzystych, na uwagę zasługują najnowsze doniesienia dotyczące wykorzystania grafenu w implantach mózgu.

Doniesienia te pochodzą z Uniwersytetu w Trieście we Włoszech oraz brytyjskiego Cambridge Graphene Centre. Z końcem stycznia tego roku zespół badaczy z obu tych ośrodków zademonstrował możliwość bezpośredniego połączenia grafenu z neuronami, bez uszkadzania struktury i funkcji tych ostatnich. Tego typu połączenie wykazuje lepsze właściwości elektryczne niż dotychczasowe, grafenowe implanty (wykorzystujące grafen zmodyfikowany innymi związkami chemicznymi) oraz nie powoduje bliznowacenia, charakterystycznego dla implantów krzemowych oraz wykonanych z wolframu, które wskutek tego zjawiska z czasem tracą swoje właściwości.

Powyższe badania mogą okazać się pierwszym krokiem do stworzenia funkcjonalnych implantów mózgu, z zastosowaniami w leczeniu choroby Parkinsona, epilepsji, porażeń lub umożliwiających kontrolę elektromechanicznych kończyn osobom, które przebyły amputacje.

Mimo obiecujących wyników badań, jest to dopiero początek rozwoju tej terapii, co sprawia w najbliższym czasie w leczeniu choroby Parkinsona najczęściej stosowanym środkiem pozostanie zapewne L-Dopa. Warto zatem kibicować też badaczom, którzy zajmują się tematyką grafenowych czujników tej substancji. Tym bardziej, że najnowsze badania wskazują, że L-Dopa może mieć znaleźć kolejne zastosowania jako lek – np. w zapobieganiu związanych z wiekiem zwyrodnień plamki żółtej oka. Jej umiejętne dawkowanie będzie więc bardzo istotne w leczeniu nie tylko choroby Parkinsona.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Czujniki stężenia leku przeciwko chorobie Parkinsona II (6)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
en.wikipedia.org - Parkinson's disease (ang.)

en.wikipedia.org - L-Dopa (ang.)
Graphene Brain Implants Hold Promise for Treating Parkinson’s, Paralysis (ang.)
Parkinson's Drug May Delay The Onset Of Age-Related Macular Degeneration (ang.)



Powrót