facebook
> Strona główna > Już za parę dni, za dni parę...
Już za parę dni, za dni parę...

Możemy mieć w kieszeni telefon z grafenowym ekranem dotykowym. Co prawda, nie za parę dni, a za parę miesięcy, ale za to nie w kieszeni, ale na ręce – nie da się ukryć, że chińska firma zaprezentowała w pełni funkcjonalny telefon z ekranem grafenowym. Niestety, nie ma informacji nt. wprowadzenia go na rynek, więc pytanie o etap sprzedaży na razie zostało rozstrzygnięte na NIE.


Elektronika wydaje się być jednym z najbardziej rozbudowanych obszarów, gdzie grafen może znaleźć zastosowanie. Superkondensatory, tranzystory, czujniki o niespotykanych do tej pory własnościach – to wszystko i jeszcze wiele innych elementów stają się rzeczywistością dzięki „cudownemu dziecku” K. Nowosiołowa i A. Geima. Jednym z urządzeń, które do tej pory pozostawało co najwyżej w świecie science-fiction, jest elastyczny telefon komórkowy, któremu niestraszne będą uszkodzenia mechaniczne. Podczas targów w chińskim Chongqing został zaprezentowany działający prototyp takiego rozwiązania.

Nie da się ukryć, że pojawienie się elastycznego telefonu było tylko kwestią czasu. Liderem w tej dziedzinie wydawał się Samsung, który co pewien czas otrzymywał nowe patenty z tego zakresu. Jednak w nauce, jak w życiu, jedyną przewidywalną rzeczą jest nieprzewidywalność. Południowokoreański gigant został wyprzedzony przez nieznaną firmę z Chin, która pokazała gotowy prototyp. Oparty na systemie Android telefon waży 200 g i ma wszystkie funkcje, jakie są wymagane od dzisiejszych smartfonów. Dodatkowo można z niego... zrobić bransoletkę.

Na razie nie ma informacji nt. firmy, która pokazała to rozwiązanie, nie są również znane terminy wprowadzenia na rynek elastycznego telefonu. Biorąc pod uwagę fakt, że chociażby grafika wymaga dopracowania, trzeba będzie na niego jeszcze trochę poczekać. Niewątpliwie jednak jest to przełom, który ma szansę zrewolucjonizować nieco zastany rynek telefonów komórkowych.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Grafen w ekranach dotykowych III (6)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
FULLY BENDABLE SMARTPHONE WITH GRAPHENE DISPLAY DEBUTS AT CHINESE TRADESHOW (ang.)
GET READY TO ROLL: SAMSUNG PATENTS SHOW FLEXIBLE, FOLDABLE PHONES AND TABLETS (ang.)
This Chinese smartphone is real and completely flexible, but we're sure not in a rush to get it (ang.)Powrót