Medycyna jest jedną z najbardziej obiecujących dziedzin, gdzie grafen może znaleźć zastosowanie. Przykładem wykorzystania jego niezwykłych własności są bandaże grafenowe. Na razie jednak, pomimo pozytywnych wyników badań i stworzonych prototypów, na rynku nie pojawiły się opatrunki tego typu, dlatego zdarzenie „Grafen w materiałach opatrunkowych III (3)” zostało rozstrzygnięte na NIE.
Cały czas trwają badania nad wykorzystaniem grafenu jako narzędzia przyspieszającego gojenie ran m.in. przez walkę z bakteriami. Antybakteryjne własności grafen oraz tlenek grafenu zawdzięczają m.in. swojej budowie – ostre krawędzie płatków niszczą ścianki komórek bakteryjnych powodując ich obumieranie. Dodatkowo w niewielkim stężeniu nie jest on toksyczny dla komórek gospodarza, co czyni go użytecznym narzędziem w walce z patogenami.
Dotychczasowe rozwiązania opierały się m.in. na połączeniu tlenku grafenu z cynkiem i srebrem, wykorzystaniu tlenku tytanu do stworzenia nanowłókien grafenowych, analizie wykorzystania alkoholu (poli)winylowego lub kolagenu oraz stworzeniu antybakteryjnych materiałów przy użyciu bawełny. Pojawiły się również propozycje wykorzystania nanożeli jako materiału opatrunkowego. W większości przypadków analiza nie wyszła poza etap badań laboratoryjnych, powstały nieliczne prototypy, które nie zostały jeszcze skomercjalizowane.
Naukowcy jednak nie składają broni. Litewscy uczeni badają, jak zastosowanie cienkiej warstwy z nanokompozytu złożonego ze srebra i węgla na podłożu bawełnianym może przyczynić się do powstania nowoczesnych opatrunków o podwyższonych własnościach antybakteryjnych. Równocześnie, naukowcy z Iranu opisali zastosowanie grafenu w opatrunkach stomatologicznych. Połączenie srebra, tlenku grafenu i kurkuminy pozwoliło przyspieszyć gojenie ran u myszy.
Biorąc pod uwagę złożoność zagadnienia, jakim jest wykorzystanie nowych substancji w leczeniu, na komercjalizację trzeba jeszcze poczekać. Nie zmienia to jednak faktu, że tytułowy „chleb z pajęczyną” odszedł już dawno w zapomnienie, choć nie wiadomo co przyniesie przyszłość, może medycyna naturalna przeżyje swój renesans?
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Grafen w materiałach opatrunkowych III (3)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Antibacterial applications of graphene-based nanomaterials: Recent achievements and challenges (ang.)
Antimicrobial Properties of Diamond-Like Carbon/Silver Nanocomposite Thin Films Deposited on Textiles: Towards Smart Bandages (ang.)
Dental wound dressing application of graphene based cellules nanocomposite (ang.)
Powrót