facebook
> Strona główna > Raz, raz – czy mnie słychać?
Raz, raz – czy mnie słychać?

W erze pracy zdalnej i rozmów o pracę przez Skype życie bez słuchawek jest niemal niemożliwe. Jeśli do tego weźmie się pod uwagę – niejako ponadczasowych – melomanów, konieczność zapewnienia dobrej jakości sprzętu audio jest bezdyskusyjna. Parafrazując W. Pielewina – w tej chwili z krzaków wyłania się grafen, cudowne dziecko nanotechnologii. Niestety, badania nad kolejnym – grafenowym – przełomem w technice słuchawkowej wciąż trwają – dlatego zdarzenie „Membrany słuchawek i głośników III (6)” zostało rozstrzygnięte na NIE.


Zastosowanie grafenu w słuchawkach oraz głośnikach opiera się na zastąpieniu dotychczasowych membran przez cieńsze, a równocześnie bardziej wytrzymałe membrany grafenowe. Aktualnie stosowane membrany polimerowe, z którymi możemy się spotkać na co dzień w zwykłych słuchawkach, nie zapewniają odpowiedniej jakości dźwięku, a ich znane odpowiedniki są zbyt drogie. Jak pokazali m.in. naukowcy z Berkeley grafen „zdaje egzamin” jeśli chodzi o przenoszenie odpowiednich częstotliwości – do tego stopnia, że grafenowe słuchawki nadają się także dla zwierząt. Jednak pomimo niezaprzeczalnych zalet, grafenowe słuchawki ani głośniki do tej pory nie pojawiły się na rynku.

Nie oznacza to jednak, że ustały prace nad wykorzystaniem grafenu w sprzęcie audio. Naukowcy z Serbii opracowali grafenowy mikrofon, który okazał się mieć lepsze własności niż konwencjonalny mikrofon z niklową membraną. Zastosowanie membrany z wielowarstwowego grafenu pozwoliło uzyskać m.in. podwyższenie czułości urządzenia w paśmie ultradźwięków.

Istotny problem, jaki stanowi produkcja grafenu o odpowiednich własnościach rozwiązana może zostać przez badaczy z Uniwersytetu McGilla. Naukowcy z Department of Electrical and Computer Engineering postanowili zastąpić membrany polimerowe z komercyjnych słuchawek elementem wykonanym z tlenku grafenu – materiału wchodzącego w skład „grafenowej rodziny”. Uzyskane wyniki podczas eksperymentów przeprowadzonych w pokoju multimedialnym znajdującym się w Schulich School of Music okazały się być na tyle obiecujące, że naukowcy znaleźli partnera, który chce ich wspomóc w produkcji słuchawek na masową skalę.

Zastosowanie tlenku grafenu jako materiału do budowy membran słuchawek i głośników może okazać się przełomem w tej dziedzinie. Materiał ten, w przeciwieństwie do grafenu, można uzyskać w prosty w prawie każdym laboratorium. Co więcej już dziś istnieje wiele metod jego syntezy pozwalających na manipulowanie jego własnościami, a co najważniejsze jego produkcja nie wymaga drogich urządzeń. Pozostaje więc tylko czekać, na kolejny nanoprodukt w supermarketach.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Membrany słuchawek i głośników III (6). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
A Stand-up Effect on Dogs of Listening to Graphene Earphones (ang.)
Multilayer graphene condenser microphone (ang.)
Developing affordable high-quality headphones (ang.)
Graphene microphone outperforms traditional nickel and offers ultrasonic reach (ang.)Powrót