Wykorzystanie nanotechnologii w leczeniu chorób nowotworowych może zrewolucjonizować medycynę. Naukowcy wykorzystali nanocząstki do transportu szczepionek antynowotworowych. Wyniki badań na zwierzętach pokazują, że metoda może się okazać bardzo skuteczna, dlatego zdarzenie „Szczepionki upakowane w nanocząstki lipidowe II (2)” zostało rozstrzygnięte na TAK.
Wynalezienie leku, szczepionki terapeutycznej czy innej skutecznej terapii na różne rodzaje nowotworów jest zadaniem trudnym, ale bardzo ważnym dla ludzkości. Szacuje się, że jedynie w Polsce rocznie ok. 100 tys. osób umiera w wyniku chorób nowotworowych. Nadzieję dają naukowcy, którzy wykorzystali nanocząstki przyczyniając się do sukcesów w tej dziedzinie.
Szczepionka, którą opracowali naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji jest oparta o RNA otoczone osłonką lipidową. Wykorzystanie nanocząstek spowodowało, że z łatwością następuje ich przyłączenie do komórek dendrytycznych. Wraz z RNA, który zawiera zakodowany antygen odpowiedni dla danego rodzaju nowotworu, stymulują układ odpornościowy do walki z chorobą.
Wyniki badań zastosowania szczepionek w osłonce lipidowej są bardzo obiecujące. Dotychczas przeprowadzono badania na myszach i małpach, u których ogniska choroby znikały w krótkim czasie. Kolejnym przykładem pozytywnych efektów stanowi terapia na trzech osobach z zaawansowanym postępem rozwoju czerniaka. Wynikiem zastosowanej metody było zmniejszenie zmian chorobowych, brak nawrotu lub zatrzymanie rozwoju choroby.
Inny sposób wykorzystania nanotechnologii w medycynie zaprezentowali naukowcy z Houston Methodist Research Institute. Odkryli oni nowy mechanizm transportu substancji antynowotworowych w porowatym, silikonowym materiale zwanym „generatorem nanocząstek”. Dzięki niemu zachowany jest wysoki potencjał leku, który dostaje się do wnętrza komórki nowotworowej powodując jej destrukcję.
Nanotechnologia w leczeniu chorób nowotworowych może istotnie przyczynić się do rewolucji w tej dziedzinie. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania kliniczne by zapewnić właściwy efekt leczenia.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Szczepionki upakowane w nanocząstki lipidowe II (2)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Zachorowalność i umieralność na nowotwory a sytuacja demograficzna Polski
Trwają prace nad szczepionką na raka
Cancer treatment using nanotechnology tested with 'astounding' results (ang.)
Powrót