facebook
> Strona główna > Szczepionki i nanocząstki – nowy sojusz w walce o zdrowie
Szczepionki i nanocząstki – nowy sojusz w walce o zdrowie
Preparing a measles vaccine in Ethiopia by DFID - UK Department for International Development, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   Flickr/ DFID

Wykorzystanie nanotechnologii w leczeniu chorób nowotworowych może zrewolucjonizować medycynę. Naukowcy wykorzystali nanocząstki do transportu szczepionek antynowotworowych. Wyniki badań na zwierzętach pokazują, że metoda może się okazać bardzo skuteczna, dlatego zdarzenie „Szczepionki upakowane w nanocząstki lipidowe II (2)” zostało rozstrzygnięte na TAK.


Preparing a measles vaccine in Ethiopia by DFID - UK Department for International Development, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   Flickr/ DFID

Wynalezienie leku, szczepionki terapeutycznej czy innej skutecznej terapii na różne rodzaje nowotworów jest zadaniem trudnym, ale bardzo ważnym dla ludzkości. Szacuje się, że jedynie w Polsce rocznie ok. 100 tys. osób umiera w wyniku chorób nowotworowych. Nadzieję dają naukowcy, którzy wykorzystali nanocząstki przyczyniając się do sukcesów w tej dziedzinie.

Szczepionka, którą opracowali naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji jest oparta o RNA otoczone osłonką lipidową. Wykorzystanie nanocząstek spowodowało, że z łatwością następuje ich przyłączenie do komórek dendrytycznych. Wraz z RNA, który zawiera zakodowany antygen odpowiedni dla danego rodzaju nowotworu, stymulują układ odpornościowy do walki z chorobą.

Wyniki badań zastosowania szczepionek w osłonce lipidowej są bardzo obiecujące. Dotychczas przeprowadzono badania na myszach i małpach, u których ogniska choroby znikały w krótkim czasie. Kolejnym przykładem pozytywnych efektów stanowi terapia na trzech osobach z zaawansowanym postępem rozwoju czerniaka. Wynikiem zastosowanej metody było zmniejszenie zmian chorobowych, brak nawrotu lub zatrzymanie rozwoju choroby.

Inny sposób wykorzystania nanotechnologii w medycynie zaprezentowali naukowcy z Houston Methodist Research Institute. Odkryli oni nowy mechanizm transportu substancji antynowotworowych w porowatym, silikonowym materiale zwanym „generatorem nanocząstek”. Dzięki niemu zachowany jest wysoki potencjał leku, który dostaje się do wnętrza komórki nowotworowej powodując jej destrukcję.

Nanotechnologia w leczeniu chorób nowotworowych może istotnie przyczynić się do rewolucji w tej dziedzinie. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania kliniczne by zapewnić właściwy efekt leczenia.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Szczepionki upakowane w nanocząstki lipidowe II (2)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Zachorowalność i umieralność na nowotwory a sytuacja demograficzna Polski
Trwają prace nad szczepionką na raka
Cancer treatment using nanotechnology tested with 'astounding' results (ang.)Powrót