facebook
> Strona główna > Dobrze cię widzieć!
Dobrze cię widzieć!
Tired Hazel Eye by MSVG, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ MSVG 

Europejscy naukowcy łączą siły w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Graphene Flagship i pracują już nad wykorzystaniem grafenu do produkcji najważniejszych elementów protezy siatkówki oka. W związku z tym zdarzenie „Grafenowe protezy siatkówki oka I (6)” zostało rozstrzygnięte na TAK. O rozstrzygnięciu tym przypominamy w związku z pojawieniem się na platformie kolejnego zdarzenia w tym wątku - „Grafenowe protezy siatkówki oka II”.


Tired Hazel Eye by MSVG, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic LicenseFlickr/ MSVG 

Wraz ze starzeniem się organizmu, plamka żółta oka znajdująca się na siatkówce zaczyna ulegać powolnej degeneracji, co nieuchronnie prowadzi to pogorszenia wzroku. Inną przyczyną zmian mogą być różnego rodzaju schorzenia, np. retinopatia barwnikowa – choroba genetyczna, która powoduje całkowitą utratę wzroku już około 40 roku życia.

W obu powyższych przypadkach osoby cierpiące z powodu pogorszenia wzroku mają jednak nadal funkcjonujące połączenia nerwowe elementów światłoczułych z mózgiem. To oznacza, że odpowiednio stymulowane przez protezy optyczne mogłyby nadal przekazywać informację o obrazach z zewnątrz. Implanty mogłyby odczytywać padające na nie światło i przekazywać informację o nim - zakodowaną w formie impulsów elektrycznych - do mózgu poprzez nerw wzrokowy. Istnieją już modele tego typu implantów, jednakże często sygnały wysyłane przez nie do mózgu nie są przekazywane odpowiednio, dodatkowo same protezy bywają odrzucane przez organizm. Odpowiedzią na te problemy może być grafen, obdarzony dobrymi własnościami optycznymi i stabilnością chemiczną.

W ramach ogólnoeuropejskiego programu Graphene Flagship naukowcy z czołowych instytutów zajmujących się nanotechnologią, między innymi niemieckiego Technische Universität München, francuskiego Institut de la Vision of the Université Pierre et Marie Curie oraz hiszpańskiego Institut Català de Nanotecnologia, łączą siły w zespole przewodzonym przez dr Jose A. Garrido. Możliwości zastosowania grafenu w protezach siatkówki oka zostały już potwierdzone, a prace nad prototypem takiego urządzenia trwają. Warto dodać, że prace te mogą również przyczynić się do rozwoju innych, biologicznych zastosowań grafenu – np. w opiece nad osobami dotkniętymi epilepsją, chorobą Parkinsona czy depresją.

Pozostaje zatem pytanie: kiedy doczekamy się prototypów grafenowych protez siatkówki oka?

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Grafenowe protezy siatkówki oka I (6)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
TU München participates in the EU "Graphene" Flagship Project (ang.)
Graphene Research in the field of Biomedicine – Treating Retinitis Pigmentosa (ang.)Powrót