facebook
> Strona główna > Grafenowa przyszłość armii
Grafenowa przyszłość armii

Środowisko naukowe we współpracy z wieloma jednostkami wojskowymi intensywnie pracują nad potencjalnym wykorzystaniem grafenu w obszarze militarnym.  W trakcie wystawy AUSA2016 zaprezentowano wysokowydajne anteny o przeznaczeniu wojskowym, które zawierają w swojej strukturze grafen, dlatego zdarzenie „Sprzęt wojskowy II (8)” zostało rozstrzygnięto na TAK.


utah by The U.S. Army, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License Flickr/ The U.S. Army

Grafen jako materiał o niezwykłej wytrzymałości i przewodności elektrycznej doczekał się pierwszego prototypowego wykorzystania w sektorze wojskowym. Podczas wystawy AUSA2016, która odbyła się w październiku 2016 roku w Waszyngtonie przedstawiono pierwszą zawierającą grafen antenę przeznaczoną dla żołnierzy piechoty. Twórcami sprzętu są Bluewater Defense, czołowy amerykański producent odzieży ochronnej oraz Vorbeck, światowy lider produktów opartych na grafenie. Zaproponowane rozwiązanie składa się z solidnego, taniego przekaźnika, który drukowany jest na wojskowym ubraniu lub plecakach. Do zalet sprzętu należy m.in. znaczny zasięg oraz zwiększona odporność na warunki środowiska zewnętrznego.

Nie tylko Amerykanie pracują nad użyciem grafenu przez wojsko. W Polsce również bada się ten materiał pod kątem wykorzystania w zakresie obronności. W 2016 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło konkurs na wykonanie projektu dotyczącego wkładek kumulacyjnych w pociskach przeciwpancernych. Wykorzystanie w nim grafenu ma wpłynąć na polepszenie skuteczności broni używanej przez polską armię.

Przykładem polskiej działalności jest także spółka Graphene Solutions, która zajmuje się szerokim wykorzystaniem grafenu płatkowego w zastosowaniach od lakierów po osłony balistyczne. Firma współpracuje m.in. z Instytutem Techniki Uzbrojenia Wojskowej Akademii Technicznej. Zainteresowaniem grafenem nie ukrywa również PCO S.A., która należy do PGZ i jest odpowiedzialna za produkcję wyrobów optoelektronicznych w sektorze obronnym. Spółka bada wykorzystanie materiału do pokrycia gogli noktowizyjnych.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Sprzęt wojskowy II (8). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Bluewater Defense and Vorbeck Exhibit Advanced Wearable Antennas for Military and Defense at AUSA 2016 (ang.)
"Pociski z grafenem, amunicja dla Leopardów i technologie rakietowe". Konkurs NCBiR
Kolejna szansa dla grafenu

Polscy żołnierze będą nosić zbroje z grafenu?

Powrót