facebook
> Strona główna > Prawie jak Spider
Prawie jak Spider-Man
Lamellae by Furryscaly, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/Furryscaly

Naukowcy zafascynowani gekonami stworzyli materiał, który właściwościami przypomina skórę na łapkach tego zwierzęcia. Istotny postęp w tym obszarze wykazała amerykańska agencja DARPA. Dotychczasowy potencjał rozwiązania nie jest jednak w pełni wykorzystany, a efekty prac dalej czekają na komercjalizację, dlatego zdarzenie „Przyczepność a'la skóra łap gekona III (3)” zostało rozstrzygnięto na NIE.


Lamellae by Furryscaly, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic LicenseFlickr/Furryscaly

Skóra gekona już od dłuższego czasu fascynuje świat naukowy. Wyposażona jest ona w ogromną ilość wyrostków skórnych i z łatwością przyczepia się do różnorodnych powierzchni. Uzyskany efekt przylegania związany jest m.in. z działaniem sił van der Waalsa.

Naukowcy z University of Massachusetts Amherst w Stanach Zjednoczonych przy współpracy z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) stworzyli program Z-Man - przedsięwzięcie dążące do stworzenia urządzenia zdolnego pomóc żołnierzom wspinać się po ścianach. Pierwszym efektem współpracy materiał GECKSKIN naśladujący skórę gekona. Materiał składa się ze sztywnej tkaniny - włókna węglowego oraz miękkich elastomerów. Jest on samoprzylepny, bardzo wytrzymały, wielokrotnego użytku a przy tym łatwy w usunięciu i niepozostawiający śladów.

Po stworzeniu tego niezwykle przyczepnego materiału, DARPA zademonstrowało MicroHold - urządzenie które umożliwia wspinaczkę po szklanej lub metalowej ścianie. Wadą tego rozwiązania jest to, że działa jedynie na gładkiej powierzchni. Alternatywą stały się dwa kolejne urządzenia: SpineHold, który utrzymuje się również na nierównym pokryciu np. na betonie oraz MagnetoHold, który jest odpowiedni dla ścian o własnościah magnetycznych. W przyszłości te trzy rozwiązania mają funkcjonować w ramach jednego urządzenia.

Fantazje o chodzeniu po ścianach niczym Spider-Man są coraz bliżej realizacji - prototypowe urządzenia już istnieją. Wciąż jednak czekamy na komercjalizację materiału naśladującego skórę gekona. Tym procesem zajmuje się m.in. start-up Felsuma LLC, który prowadzi rozmowy z licznymi potencjalnymi partnerami.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Przyczepność a'la skóra łap gekona III (3)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
Global Geckskin Market – Trends and Forecasts (ang.)
Geckskin (ang.)
U.S. Military Is Turning Humans Into Wall-Climbing Geckos (ang.)Powrót