facebook
> Strona główna > Zaglądając w okna
Zaglądając w okna

Mimo ciekawych postępów w dziedzinie produkcji tzw. inteligentnych okien, do produkcji nie weszły jeszcze modele zdolne generować energię elektryczną dzięki specjalistycznym pokryciom powierzchni szyb. W związku z tym zdarzenie Inteligentne okna III (5) zostało rozstrzygnięte na NIE.


Wydawać by się mogło, że okna w naszych domach czy innych budynkach nie mogą już zyskać nowych funkcjonalności i ich rozwój ograniczy się do konstruowania ich z coraz wytrzymalszych i energooszczędnych materiałów. Nie jest to jednak prawda – nowe trendy technologiczne, jak mikrogeneracja energii elektrycznej czy internet rzeczy dotarły także do branży okiennej.

Oprócz okien z szybami wykorzystującymi zjawisko elektrochromizmu oraz inne technologie do regulacji stopnia przyciemnienia szyb, jednym z ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie okien do produkcji energii elektrycznej. Bądź co bądź, okna często stanowią znaczący procent zewnętrznej powierzchni nowoczesnych budynków, np. wysokich biurowców. Ponieważ instalacja paneli fotowoltaicznych nie zawsze wchodzi w grę lub przestrzeń do ich instalacji na budynkach jest ograniczona, konstruktorzy szukają nowych rozwiązań, skupiając się m.in. na oknach.

Jedne z najciekawszych prac w tym zakresie wykonał holenderski startup Physee, który może pochwalić się tym, że okna jego projektu są już zainstalowane w kilku budynkach. Okna Physee, nazywane PowerWindows, nie wykorzystują co prawda powierzchni szyby do produkcji energii elektrycznej, ale posiadają moduły fotowoltaiczne wbudowane w ramy okien. Takie okno podłączone jest do „inteligentnego akumulatora” o nazwie EESYbox, który umożliwia przekazanie wyprodukowanej energii do sieci elektrycznej lub wykorzystanie jej na miejscu. EESYbox łączy się, naturalnie, z aplikacją o nazwie ESSYapp, która umożliwia monitorowanie parametrów pracy okna. ESSYapp obsługuje też inną technologię Physee – SmartWindow – która umożliwia z kolei monitorowanie warunków pogodowych i automatyczne dostosowywanie warunków wewnątrz budynku.

Ilość energii wytwarzana przez PowerWindows pozostaje na razie jednak dość skromna – przeliczając na powierzchnię zainstalowanych okien, metr kwadratowy PowerWindows pozwala w ciągu dnia dwukrotnie naładować smartphone’a. Wraz z ulepszeniem tej technologii i przy odpowiedniej skali jej zastosowania, może się jednak okazać, że przyniesie ona bardzo wymierne korzyści – niekoniecznie generując energię dla innych urządzeń, lecz zasilając różne zaawansowane funkcje inteligentnych okien (oczujnikowanie, przyciemnianie, ogrzewanie, wbudowane w okna wyświetlacze etc.).

Wśród innych firm zajmujących się „inteligentnymi oknami” uwagę zwracają też amerykańskie Next Energy Technologies Inc. oraz Solar Window Technologies Inc. Obie firmy pracują nad wykorzystaniem pokryć szyb do generowania energii elektrycznej, jednak na wykorzystanie ich pomysłów na szeroką skalę przyjdzie zapewne jeszcze poczekać.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Inteligentne okna III (5)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
These Transparent, Solar Power-Generating Windows Are the World’s First (ang.)
PowerWindow (ang.)
Windows that generate energy from the sun (ang.)
SolarWindow (ang.)Powrót