facebook
> Strona główna > Mobilny dowód
Mobilny dowód

Na świecie coraz więcej pojawia się udogodnień wykorzystujących telefony komórkowe, ułatwiające i poprawiające codzienność każdego człowieka. Ma to związek nie tylko z popularną aktywnością sportową, czy zdrowym odżywianiem, ale także z załatwianiem spraw obywatelskich. Polskim pomysłem są mDokumenty, z których pierwszej wersji już można korzystać. Aplikacja ma jednakże na obecną chwilę ograniczoną funkcjonalność związaną tylko z wymianą danych między użytkownikami, dlatego zdarzenie „Wirtualny dowód osobisty (III)” zostało rozstrzygnięte na NIE.


Postępująca informatyzacja ułatwia pracę i funkcjonowanie człowieka. Dotyczy to również obszaru administracji, dla którego przykład stanowi idea wirtualnych dokumentów weryfikujących tożsamość użytkownika.

Jednym z znamiennych przykładów wykorzystania postępu technologicznego w administracji jest Estonia. Już od kilku lat funkcjonuje w tym kraju elektroniczny dowód osobisty wyposażony w chip i zabezpieczony kodem PIN. To właśnie dzięki „ID card” aż 98% Estończyków ma dostęp online do państwowych usług, a także może uczestniczyć w głosowaniach tzw. „iVoting”. Jest to na tyle popularne udogodnienie, że ponad 50% mieszkańców Estonii korzysta z wirtualnego dowodu regularnie. Osiągnięcia w tym obszarze stanowić mogą dla wielu krajów europejskich wzór.

O pomyśle stworzenia podobnego dokumentu poinformowała Wielka Brytania, która pracuje nad „wirtualnym prawem jazdy” udostępnionym w formie aplikacji. Nie będzie on jednak na obecną chwilę substytutem, a stanowić ma dodatek do istniejącego dokumentu. Projekt ma być dostępny do końca 2018 roku i jest odpowiedzią na wzrastające wykorzystanie smartphone’ów w życiu codziennym obywateli. Podobne wykorzystanie telefonu proponuje rząd stanu New South Wales w Australii, gdzie w dotychczasowej wersji aplikacji można było znaleźć licencję m.in. na łowienie, czy hazard. Do tego pakietu wkrótce dołączyć ma prawo jazdy, które obecnie przechodzi badania testowe w jednym z australijskich miast.

Polska również może pochwalić się swoimi pomysłami. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji „mDokumenty” docelowo ma oferować m.in. weryfikację tożsamości z wykorzystaniem usługi SMS. Obecna funkcjonalność mDokumentów jest jednak ograniczona i pozwala jedynie na wymianę danych z innymi użytkownikami aplikacji o nazwie „mObywatel”. Na weryfikację danych osobowych np. w urzędach będzie trzeba jeszcze poczekać.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Wirtualny dowód osobisty III". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
mDokumenty
ID card (ang.)
ID card - national security risk (ang.)
UK driving licence (ang.)
Australia driving licence (ang.)Powrót