facebook
> Strona główna > Roboty wojskowe kiedyś i dziś
Roboty wojskowe kiedyś i dziś

Czy autonomiczne roboty służące w wojsku to już rzeczywistość? W związku z pojawianiem się na platformie L.E.M. nano powiązanego z tym pytaniem zdarzenia pt. „Autonomiczne roboty wojskowe III”, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o historii robotów w zastosowaniach militarnych.


Prześledzenie dokładnej chronologii rozwoju robotów wojskowych (jak i robotów w ogóle) jest zadaniem o tyle złożonym, że najogólniejsza definicja tego słowa mówi jedynie o „urządzeniu zastępującym człowieka przy wykonywaniu niektórych czynności”, co pozwala określić słowem „robot” wiele maszyn, ich elementów i rodzajów uzbrojenia – zdalnie sterowane pojazdy, pociski kierowane, drony itd.

Tym niemniej, jednym z pierwszych wyobrażeń „bojowego robota” (której to nazwy można by użyć współcześnie) w historii, był starożytny, mityczny Talos – wykonany z brązu gigant, stworzony przez Hefajstosa lub Dedala (w zależności od wersji mitu) dla obrony Krety (lub żyjącej tam matki Minosa – Europy). Talos ponoć ciskał w statki przybyszów głazami, a w jednej z wersji mitu potrafił też atakować rozgrzewając się w ogniu i obejmując swoich przeciwników.

Również w starożytności można się doszukiwać pierwszych prób tworzenia prostych automatów, głównie przypominających zwierzęta oraz ludzi, przez wynalazców greckich, chińskich i arabskich. Rozwój stosunkowo mało zaawansowanych urządzeń tego typu trwał w średniowieczu i późniejszych epokach, podczas których automaty służyły głównie jako ciekawostki.

Koniec XIX wieku przyniósł powstanie jednych z pierwszych w historii zdalnie kierowanych pocisków – torped. Jako przykład wymienić można torpedę irlandzko-australijskiego wynalazcy Louisa Brennana z 1877 roku, napędzaną przy pomocy umieszczonego na brzegu silnika parowego, który przekazywał torpedzie napęd za pomocą dwóch stalowych lin rozwijanych z bębnów we wnętrzu torpedy – zmiana relatywnej szybkości rozwijania jednej liny względem drugiej umożliwiała kierowanie torpedą.

Sama nazwa „robot” pojawiła się w 1920 roku, a pierwsze zdalnie sterowane samochody pojawiły się w USA w 1921 lub 1925 roku. Rok 1942 to data rozpoczęcia wytwarzania Goliata – zdalnie sterowanej, gąsienicowej miny produkcji niemieckiej (co ciekawe, część z tych pojazdów posiadała napęd elektryczny). W 1943 roku po raz pierwszy została użyta radiowo kierowana, poruszająca się lotem ślizgowym bomba o „pseudonimie” Fritz X, również produkcji niemieckiej, jeden z przodków współczesnych latających pocisków kierowanych.

Po II Wojnie Światowej, wraz z nabierającym tempa rozwojem mechaniki precyzyjnej, elektroniki, informatyki itp. rozwój robotów stopniowo przybierał na sile w większości obszarów działalności człowieka, a zaawansowana automatyka i systemy komputerowe zaczęły w miarę upływu lat gościć w coraz to większej liczbie pojazdów, urządzeń i systemów wojskowych. Szerokim echem odbiły się działania wojenne prowadzone w ciągu ostatnich lat przez amerykańskie drony z serii Predator, które, co ciekawe, weszły do służby już w 1995 roku. Na wyobraźnie działają też prezentacje firmy Boston Dynamics, która w 2005 roku rozpoczęła rozwój czworonożnego robota o nazwie BigDog, który docelowo miał służyć do przenoszenia ładunków dla żołnierzy w trudnym terenie. Projekt zamknięto w 2015 roku, Boston Dynamics rozwija jednak inne roboty oparte na podobnym pomyśle.

Nową granicą, nad przekroczeniem której pracują wojskowi konstruktorzy i naukowcy na całym świecie jest stworzenie autonomicznych robotów bojowych, które mogłyby być kierowane przez sztuczną inteligencję…

Artykuł dotyczy zdarzenia "Autonomiczne roboty wojskowe III". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
robot - Slownik języka polskiego PWN
en.wikipedia.org - Talos (ang.)
en.wikipedia.org - History of robots (ang.)
en.wikipedia.org - Brennan Torpedo (ang.)
Automated Driving in Its Social, Historical and Cultural Contexts (ang.)
en.wikipedia.org - Fritz X (ang.)
en.wikipadia.org - General Atomics MQ-1 Predator (ang.)
en.wikipedia.org - BigDog (ang.)Powrót