facebook
> Strona główna > Piąty element
Piąty element

Choć powszechna komunikacja w standardzie 5G to jeszcze pieśń przyszłości, już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że będzie to element, który w kluczowy sposób uzupełni układankę przyszłych technologii i umożliwi im wymianę informacji. W związku z pojawieniem się na platformie L.E.M. nano zdarzenia „5G w Polsce II” przybliżamy wybrane nowe możliwości jakie daje 5G.


Standard bezprzewodowej komunikacji 5G to proponowany następca standardu 4G, który stał się podstawą lub inspiracją dla wielu już używanych technologii -  np. Internetu LTE (w zależności od dokładnej specyfikacji może on być warunkowo lub bezwarunkowo zaliczony właśnie do technologii 4G).

W przyszłość tego co może zaoferować komunikacja w standardzie 5G pozwalają spojrzeć m.in. niedawne wyniki testów prowadzonych przez firmę Qualcomm w miastach takich jak Frankfurt czy San Francisco, gdzie w rzeczywistych warunkach miejskich osiągnięto prędkości przesyłania danych rzędu setek megabitów lub nawet gigabitów na sekundę. To wszystko, przy znacznie mniejszych opóźnieniach. Podczas testów sprawdzano też możliwości streamingu wideo, osiągając w sieciach 5G płynność przy rozdzielczości 8k i 120 klatkach na sekundę.

Już wcześniej, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018, firmy takie jak Intel czy KT (koreański operator komórkowy) skorzystały z okazji, aby zademonstrować możliwości 5G np. w obszarze strumieniowania wideo czy poprzez demonstracyjne przejażdżki samochodami autonomicznymi, których systemy rozrywkowe były przystosowane do działania w standardzie 5G.

Powyższe przykłady to jedynie niewielki wycinek możliwości sieci 5G, która ma pozwolić także na rewolucję w obszarach takich jak Internet rzeczy (Internet-of-things, IOT) czy inteligentne miasta (Smart cities).

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia 5G w Polsce II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia. 

Bibliografia:
en.wikipedia.org - LTE (ang.)
chip.pl - MWC: Quallcomm podzielił się wynikami testów sieci 5G
money.cnn.com - 5G is helping make Pyeongchang the most high-tech Olympics ever (ang.)Powrót