Pomimo intensywnych prac prowadzonych m.in. przez US Naval Research Laboratory, których wyniki opublikowano ostatnio w Nature Nanotechnology, do tej pory nie udało się skonstruować działającego prototypu grafenowego noktowizora – w związku z tym zdarzenie „Noktowizory II (2)” zostało rozstrzygnięte na NIE. Nie należy jednak tracić nadziei – naukowcy zbudowali grafenowy czujnik światła, który pozwala wykrywać promieniowanie w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Urządzenie wyposażone w tego typu sensor może pozwolić nie tylko na widzenie w nocy, ale także np. na patrzenie przez ściany.
W poprzednim artykule związanym z tematyką noktowizorów opisywaliśmy prototypowe, grafenowe czujniki światła zbudowane na Uniwersytecie w Michigan. Stanowią one jednak zaledwie jedną z wielu części niezbędnych do zbudowania noktowizora – a zatem skonstruowanie samych czujników światła nie było jeszcze wystarczające aby uznać, że mamy do czynienia z funkcjonalnym prototypem grafenowego noktowizora. Co więcej, skonstruowane układy były mikroskopijnych rozmiarów. Niewątpliwie jednak osiągnięcie naukowców z Michigan zbliżyło nas do grafenowych noktowizorów (które mogą być wydajniejsze od obecnych konstrukcji) czy soczewek kontaktowych umożliwiających widzenie w ciemności.
Jednak nie tylko naukowcy z Michigan zajmują się tematem grafenowych czujników promieniowania. Podobne badania były prowadzone także we wspomnianym wcześniej US Naval Research Laboratory we współpracy z Monash University oraz University of Maryland. W ramach tego projektu naukowcy zbudowali grafenowy czujnik światła, który pozwala wykryć promieniowanie elektromagnetyczne w szerokim zakresie długości fal – od podczerwieni do jeszcze krótszych fal terahercowych. Dzięki temu wynalazkowi, promieniowanie terahercowe mogłoby znaleźć szersze zastosowanie w obrazowaniu medycznym, kontrolach bezpieczeństwa czy nawet umożliwić widzenie przez ściany. Dotychczas fale terahercowe były wykorzystywane głównie w badaniach naukowych (np. w obserwacjach astronomicznych) – między innymi dlatego, że obecnie stosowane czujniki tego promieniowania wymagają intensywnego chłodzenia. Czujniki grafenowe pozwalają ominąć to ograniczenie, a dodatkowo, zgodnie z wypowiedziami badaczy, działają ponad milion razy szybciej niż te aktualnie używane. Urządzenia te mogą być ponadto łatwo wytwarzane, co daje perspektywę produkcji niedrogich kamer na podczerwień oraz noktowizorów.
Grafenowe czujniki promieniowania mogą znaleźć szersze zastosowanie niż tylko w noktowizorach. Być może w niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie mógł się posługiwać na co dzień grafenowymi urządzeniami, poszerzającymi naszą naturalną zdolność widzenia.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Noktowizory II (2). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Sensitive room-temperature terahertz detection via the photothermoelectric effect in graphene (ang.)
A New Practical Use For Graphene Will Revolutionise Night Vision Technology (ang.)
New tech could lead to night vision contact lenses (ang.)
Powrót