Jednym z potencjalnych medycznych zastosowań grafenu jest leczenie nowotworów. Niestety, pomimo zaawansowanych badań prowadzonych m.in. na uniwersytecie w Manchesterze, na zastosowanie prototypowej terapii u ludzi musimy jeszcze poczekać. Tym samym zdarzenie „Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II (3)” zostało rozstrzygnięte na NIE.
W poprzednim artykule pisaliśmy o badaniach nad zastosowaniem grafenu w leczeniu nowotworów prowadzonych m.in. przez naukowców z Chin. Także europejscy badacze zajmują się tym problemem – a dokładniej badają terapię opartą na przemianie nowotworowych komórek macierzystych. Potencjalnie mogliby dzięki tej metodzie wyeliminować nawroty nowotworów, co byłoby przełomem w leczeniu tych schorzeń.
Dotychczasowe metody leczenia nowotworów, takie jak chemioterapia czy radioterapia, nie zwalczają komórek macierzystych odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie nowotworów. Naukowcy z Manchesteru pokazali, że tlenek grafenu może być stosowany do selektywnego hamowania wzrostu rakowych komórek macierzystych przy różnych typach nowotworów m.in. piersi, prostaty, płuc i jajników.
Jak podaje jednak jeden z badaczy, dr Aravind Vijayaraghavan z Uniwersytetu w Manchesterze, odkrycia takie jak to muszą zostać poddane obszernym badaniom i testom zanim zostaną one wykorzystane w praktyce. Nie przeprowadzono jeszcze eksperymentalnej terapii grafenowej, ale w czasach, gdy coraz więcej osób dowiaduje się, że ma nowotwór, badania tego typu zyskują na znaczeniu.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Materiały grafenowe w terapii antynowotworowej II (3). Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Wonder material graphene could soon be used to treat cancer (ang.)
Graphene oxide selectively targets cancer stem cells, across multiple tumor types: Implications for non-toxic cancer treatment, via “differentiation-based nano-therapy” (ang.)
Oncology 101: The Basics of Cancer (ang.)
Powrót