facebook
> Strona główna > Co dalej z grafenowymi wyświetlaczami?
Co dalej z grafenowymi wyświetlaczami?

Grafen znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w elektronice. Dotychczas mieliśmy okazję pisać dla Państwa artykuły dotyczące możliwości wykorzystania grafenu w ekranach dotykowych telefonów, jednakże dalej nie ma nowych doniesień prasowych dotyczących wprowadzenia na rynek owego rozwiązania. Zdarzenie „Grafen w ekranach dotykowych III (9)” zostało rozstrzygnięto na NIE.


Jedne z ciekawszych wiadomości dotyczących przełomowego zastosowania grafenu w ekranach dotykowych telefonów opierały się na działalności chińskiego start-upu Moxi Technology. Atutem wynalazku tej firmy była elastyczność ekranu smartfona, co umożliwiało łatwe przekształcenie urządzenia w mobilną bransoletę. Tak atrakcyjna oferta miała być wprowadzona na chiński rynek - ostatecznie nie ma jednak doniesień o możliwości zakupu smartfona korzystającego z tej technologii. Mimo to, warto przyjrzeć się temu, co wydarzyło się w ostatnim czasie w dziedzinie wykorzystania grafenu w ekranach dotykowych.

Naukowcy z University of Sussex w Anglii skupili się na innej funkcjonalności, którą daje grafen ekranom dotykowym. Tym razem fizycy zmierzyli się z bardzo częstym problemem, który niejednokrotnie frustruje użytkowników smartfonów. Dotyczy to pęknięć ekranu pojawiających się nawet przy wykorzystaniu dodatkowego zabezpieczenia w postaci szkła hartowanego, czy etui. Rozwiązania tego problemu upatruje się w połączeniu nanodrutów srebra z grafenem, które miałoby stanowić alternatywę dla stosowanego dotychczas tlenku cynowo-indowego. Powstały materiał ma być bardziej wytrzymały, a na dodatek tańszy od istniejących technologii.

Swoje badania nad zastosowaniem grafenu w telefonach prowadzi również jeden ze światowych liderów branży elektronicznej – Samsung – choć w tym przypadku nie chodzi stricte o zastosowanie grafenu w ekranach dotykowych. W listopadzie tego roku producent opublikował informacje dotyczące prac nad nowymi, bardziej wytrzymałymi bateriami w telefonach komórkowych. Mają one wykorzystywać grafen zamiast popularnego litu i dzięki temu zapewnić znacznie lepszy komfort użytkowania smartfonów. Jako zaletę producent podaje 45% wzrost pojemności oraz możliwość pełnego naładowania już w 12 minut.

Prace nad wykorzystaniem grafenu w telefonach komórkowych dalej trwają. Jak pokazują powyższe przykłady, pomysły na zastosowanie materiału obejmują już nie tylko ekrany dotykowe, ale także baterie do smartfonów. Podobne idee, które pojawiają się w doniesieniach prasowych dają nadzieję, że kwestią czasu jest wprowadzenie nowej generacji grafenowych telefonów.

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia "Grafen w ekranach dotykowych III (9)". Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:
GRAPHENE BREAKTHROUGH(ang.)
Samsung Develops Battery (ang.)
Samsung’s graphene batteries (ang.)Powrót