facebook
> Strona główna > Login
Wiadomości

Dalej, szybciej, więcej, czyli energia atomu w przestrzeni kosmicznej
2021-07-04 10:41

Jednostka astronomiczna, rok świetlny, parsek. Te powszechne jednostki opisujące odległości w skali kosmicznej odpowiadają kolejno 150 mln, 9,46 bln i 30 bln kilometrów. Kiedy dodamy, że od granicy układu słonecznego dzieli nas ponad 120 jednostek astronomicznych a od najbliższej gwiazdy 1,3 parseka, zaczynamy sobie uświadamiać, jak czasochłonne może być, dostanie się w te miejsca. Ze stopnia tego problemu doskonale zdają sobie sprawę naukowcy i inżynierzy pracujący w branży kosmicznej, mający za zadanie projektować coraz to efektywniejsze rozwiązania na pokonywanie tak abstrakcyjnie dużych dystansów. Jednym z pomysłów było wykorzystanie swojego rodzaju żagli słonecznych, których też dotyczyło jedno ze zdarzeń na platformie L.E.M. nano pt. „Laserowy napęd fotonowy w eksploracji kosmosu”. Tym samym zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, traktującym o obecnym statusie energii atomowej jako kosmicznego paliwa.

Niezabójcze źródła energii
2021-05-02 21:17

Na przestrzeni stuleci ludzkość uczyła się coraz skuteczniej wykorzystywać mechanizmy zachodzące w przyrodzie. Najpierw by ograniczyć wysiłek jednostki, później, ujmując to w telegraficznym skrócie, kierując się głównie chęcią przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Jako efekt tych działań energia stała się najcenniejszym surowcem naszych czasów, może za pominięciem informacji. Za jej pośrednictwem możemy czerpać ogromny komfort życia płynący z rozwijających się technologii. A przynajmniej będziemy mogli tak długo, jak efekty uboczne pozyskiwania energii nie staną się na tyle drastyczne, by ten komfort zupełnie zaburzyć  przedstawiając problem bardzo eufemistycznie. Powód jest bardzo prosty i dobrze opisany w raporcie IPCC z 2018 roku, a jest nim przeważający udział paliw kopalnych w światowym rynku energetycznym.

Panele woltaiczne na sterydach
2021-03-08 08:18

Od dziesięcioleci ludzkość poszukuje alternatywnych źródeł energii. Jednak do tej pory żadna technologia nie okazała się na tyle przeważająca ekonomicznie by ostatecznie wyprzeć paliwa kopalne z globalnej gospodarki. Jednym z tych najchętniej rozwijanych są źródła odnawialne, czyli energia wodna, wiatrowa, biomasa oraz słoneczna. Ta ostatnia będąca jednocześnie najsłabiej eksploatowaną z wymienionych. Problem leży m in. w różnorodności nasłonecznienia określonych obszarów, jak i samej dostępności do światła w cyklu dobowym. Przy czym największym ograniczeniem pozostaje złożoność produkcyjna paneli słonecznych, budowanych obecnie przede wszystkim z krzemu. Tym samym zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem omawiającym kolejną alternatywę dla klasycznych paneli, jaką jest perowskit.

Chiny piątej generacji
2021-01-04 17:32

Od kilku lat coraz częściej słyszymy o nowej generacji sieci komórkowej. I chociaż motorem jej rosnącej popularności są głównie teorie spiskowe dotyczące jej szkodliwości, to pozostaje jedynie kwestią czasu, kiedy dojdzie do jej pełnej popularyzacji. Przykładem tego procesu w Polsce jest choćby wskazanie na początku ubiegłego roku przez Ministerstwo Cyfryzacji Łodzi jako pierwszego miasta, w którym mają zostać przeprowadzone testy sieci 5G. Jednak rozszerzając perspektywę na globalną skalę, okazuje się, że nowa technologia najpoważniej została potraktowana przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. W związku z pojawieniem się na platformie L.E.M. nano zdarzenia pt. „5G w Polsce”, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, omawiającym stosunek Państwa Środka do wspomnianej innowacji.

Krytowaluty kontra argentyński kryzys ekonomiczny
2020-11-05 20:22

W 2017 roku powstała inicjatywa stworzenia w Polsce oficjalnej kryptowaluty narodowej. Przez pewien okres pracom nad dPLN (digital PLN) patronowało Ministerstwo Cyfryzacji, które jednak odcięło się od projektu na początku 2018 roku. Pomijając kwestię słuszności tej decyzji, z pewnością warto przyjrzeć się bliżej zarówno samej technologii blockchain, jak i jej wykorzystania w skali całego państwa. Szczególnie że jej poligonem testowym może stać się wyjątkowo niestabilna ekonomicznie Argentyna, a to za sprawą ambitnego, a zarazem aktywnego startupu. Tym samym zapraszamy do zapoznania się z artykułem omawiającym obecny status i przyszłość kryptowalut względem argentyńskiego peso.

Fuzja pod kontrolą
2020-09-04 16:38

Fuzja jądrowa, naturalnie zachodząca jedynie wewnątrz gwiazd, niesie ze sobą ogromny potencjał dotyczący produkcji energii. Jednak przeprowadzenie jej w kontrolowanych warunkach przy otrzymaniu dodatniego bilansu energetycznego jest niemałym wyzwanie dla naukowców z całego świata. W związku z rozstrzygnięciem na platformie L.E.M. nano powiązanego z tym tematem zdarzenia pt. „Fuzja jądrowa II”, zapraszamy do zapoznania się z artykułem traktującym o istocie samej fuzji, jak i międzynarodowej inicjatywie jej poskromienia.

Ciemna strona grywalizacji
2020-07-02 18:17

W dobie informacji i powszechnego dostępu do nowych technologii można łatwo dostrzec zmianę w przyswajaniu wiedzy o świecie przez dzieci i młodzież. Wychowywani są oni w środowisku przepełnionym elektroniką umożliwiającą nie tylko znalezienie odpowiedzi na niemal każde pytanie w dowolnej chwili, ale również przytłaczającą niezliczoną ilością małowartościowych wiadomości. Jednym z trendów wychodzących naprzeciw nowym wzorcom uczenia się jest grywalizacja — wykorzystanie technik motywujących zaczerpniętych z gier wideo w rzeczywistości. Oczywiście jej zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do samej nauki. Przykładowo Western University of Michigan postanowił wykorzystać tę metodę w procesie rekrutacji — dla zainteresowanych polecamy zapoznanie się ze zdarzeniem pt. „Graj i ucz się III” na platformie L.E.M. nano.

Studia z autonomii
2020-05-05 18:03

Obecnie wiodącą rolę przejęły na polu pojazdów autonomicznych duże startupy i koncerny. W związku z pojawieniem się na platformie L.E.M. nano zdarzenia pt. „Uczelniany pojazd autonomiczny II” zapraszamy do zapoznania się z wczesną historią pojazdów autonomicznych, która w dużej mierze rozgrywała się właśnie w ośrodkach akademickich.

Zrekrutowani przez AI
2020-03-03 11:33

Sztuczna inteligencja to jedna z najszerzej dyskutowanych technologii, a powiązane z tym obszarem narzędzia coraz częściej znajdują praktyczne zastosowania. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem przykładowych zastosowań AI w rekrutacji, w związku z pojawieniem się na platformie L.E.M. nano zdarzenia pt. „AI w naborze na studia III”.

Roboty wojskowe kiedyś i dziś
2020-01-08 14:12

Czy autonomiczne roboty służące w wojsku to już rzeczywistość? W związku z pojawianiem się na platformie L.E.M. nano powiązanego z tym pytaniem zdarzenia pt. „Autonomiczne roboty wojskowe III”, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o historii robotów w zastosowaniach militarnych.

Wyniki od 1 do 10 z 109
Idź do strony:

Wyników na stronę: