Już w 2010 roku ukazały się publikacje potwierdzające, że grafen może sprawić, iż rany będą goiły się szybciej, a zakażenia nie będą miały szansy się rozwinąć. Pozwala to jednoznacznie rozstrzygnąć zdarzenie "Grafen w materiałach opatrunkowych I" na TAK.
Grafen jest wykorzystywany w wielu dziedzinach, spośród których niezwykle dużą popularnością cieszą się zastosowania medyczne. Na platformie L.E.M. nano poruszaliśmy już tematy takie jak np. terapie antynowotworowe czy czujniki leku na chorobę Parkinsona, w których badania wciąż postępują. Warto tym razem spojrzeć w innym kierunku – bandaży i opatrunków. Naukowcy z wielu ośrodków badawczych, niezależnie od siebie wykazali, że grafen ma w tej dziedzinie spory potencjał, a co najważniejsze, pierwsze rozwiązania zostały już przetestowane na zwierzętach.
Pierwsze doniesienia o skuteczności grafenu w zwalczaniu bakterii pochodzą z 2010 roku od naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, a w marcu 2012 roku na podstawie próby przeprowadzonej na myszach i królikach (również w Chinach, w Lanzhou) stwierdzono, że antybakteryjne właściwości dwuwymiarowego węgla sprzyjają szybszemu gojeniu się ran.
Niemal równocześnie naukowcy z Emory University odkryli, że grafen posiada niezwykłe właściwości zapobiegające infekcjom oraz przyspieszające krzepnięcie krwi - jest to cecha niezwykle pożyteczna szczególnie w przypadku rozległych ran i krwotoków. Grafen może też wpływać na szybsze odbudowywanie się kości - wyniki badań na ten temat ogłosił w 2013 roku chińsko-australijski zespół naukowców.
Kolejne doniesienia dotyczące leczenia ran z pomocą grafenu pochodzą z marca 2014 roku, kiedy to naukowcy z Lanzhou (z innych jednostek badawczych niż w roku 2012) opublikowali artykuł o badaniach nad hydrożelami zawierającymi mieszaninę srebra i grafenu. Innowacją w przypadku zastosowania tego związku jest nie tylko przyspieszenie gojenia, ale również odpowiednie nawilżenie rany, czego nie oferują tradycyjne, bawełniane opatrunki.
Pozostaje jedynie czekać aż technologia wytwarzania grafenowych opatrunków wkroczy w następne fazy rozwoju.
Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Grafen w materiałach opatrunkowych I. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.
Bibliografia:
Naukowcy stworzyli antybakteryjny papier z grafenu
Graphene-based composite materials beneficial to wound healing (ang.)
Graphene-Coated Bandages: A Novel Advanced Wound Dressing (ang.)
Self-Supporting Graphene Hydrogel Film as an Experimental Platform to Evaluate the Potential of Graphene for Bone Regeneration (ang.)
A Novel Wound Dressing Based on Ag/Graphene Polymer Hydrogel: Effectively Kill Bacteria and Accelerate Wound Healing (ang.)
Powrót