facebook
> Strona główna > Login
Wiadomości

Grafen i jego właściwości chłodzące
2014-06-13 19:59

Międzynarodowa grupa naukowców z Chalmers University of Technology jako pierwsza na świecie podjęła próbę stworzenia grafenowych systemów chłodzących dla elektroniki krzemowej. Z ich badań wynika, że warstwa grafenu jest w stanie zredukować temperaturę pracy układów elektronicznych w miejscach najbardziej nagrzewających się o nawet 25%, co może pozwolić na znaczne wydłużenie żywotności zarówno komputerów, jak i innych urządzeń elektronicznych.

Grafen smarem usprawniającym pracę maszyny
2014-06-04 23:28

Zminimalizowanie tarcia od wielu lat stanowi wielki problem stojący przed konstruktorami maszyn. Badania laboratoryjne wykazały, że grafen może być wykorzystywany jako smar zmniejszający współczynnik tarcia pomiędzy elementami maszyn i łożysk. Dotyczące tego zagadnienia zdarzenie zostało rozstrzygnięte na TAK.

Odzież przyszłości
2014-05-26 22:00

Detail, Jacquard loom, Museum of Science by StartAgain, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic LicenseFlickr/StartAgain

Badania laboratoryjne nad stworzeniem grafenowych, elektroprzewodzących tkanin toczą się jednocześnie w wielu ośrodkach na świecie, m.in. na Uniwersytecie Azad w Iranie, na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii czy na Uniwersytecie Incheon w Korei Południowej.  Wynalazek ten mógłby pozwolić na wbudowanie w ubrania odtwarzaczy muzyki, telefonów, komputerów lub czujników monitorujących stan zdrowia (np. temperaturę ciała).  Na podstawie wyników dotychczasowych badań zdarzenie „Grafen w tkaninach elektroprzewodzących I” zostało rozstrzygnięte na TAK.

Czy grafenowe czujniki ułatwią życie chorym na cukrzycę?
2014-05-19 21:52

Na cukrzycę cierpi na świecie ponad 380 milionów ludzi (z czego 80% pochodzi z krajów o niskim lub średnim dochodzie narodowym), a do 2035 roku ta liczba ma wzrosnąć do ponad 590 milionów. Taka wizja skłania naukowców do opracowywania nowych metod walki z tą chorobą. Jedna z terapii polegałaby na automatycznym podawaniu pacjentowi insuliny na podstawie odczytów z grafenowego czujnika umieszczonego w ciele. Obiecujące wyniki badań pozwalają przypuszczać, że taka wizja ma szansę stać się rzeczywistością, dlatego zdarzenie „Bezprzewodowe czujniki stężenia glukozy we krwi I” zostało rozstrzygnięte na TAK.

Telekomunikacja w skali nano
2014-05-17 09:50

Tangled Network by Bruno Girin, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/Bruno Girin

W lutym 2013 roku badacze  z Uniwersytetu Harvarda i MIT zaprezentowali technologię dostrajania nanoanten przy pomocy układu opartego na grafenie. Pokazuje to potencjał zastosowania grafenu w nanoantenach urządzeń przenośnych, dlatego zdarzenie „Nanoanteny w urządzeniach mobilnych I” zostało rozstrzygnięte na TAK.

Dotknąć grafenu
2014-05-14 18:14

P1140982_DxO by miyagawa, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/miyagawa

Ekrany dotykowe już na stałe zadomowiły się jako urządzenia wejścia w telefonach komórkowych, tabletach, komputerach i innym sprzęcie elektronicznym. Powstały też już prototypy grafenowych wyświetlaczy tego typu, dlatego zdarzenie „Grafen w ekranach dotykowych II” zostało rozstrzygnięte na TAK.

Czy wodór dzięki grafenowi zrewolucjonizuje motoryzację?
2014-05-12 19:40

Wodór to wszechobecny pierwiastek występujący w wielu związkach, m.in. w wodzie, mogący służyć za wydajne źródło czystej energii. Na drodze do osiągnięcia konkurencyjności na rynku źródeł energii stoją jednak dwie trudności techniczne: wytwarzanie i wydajne magazynowanie. Drugi z tych problemów zgodnie z modelami teoretycznymi i symulacjami ma szansę zostać rozwiązany przez grafen, jednak wiele z przewidywań nie zostało jeszcze potwierdzonych na drodze doświadczalnej. Właściwości grafenu w tej dziedzinie wciąż są badane, a prototypy „grafenowych baków” na wodór są jeszcze poza naszym zasięgiem. W związku z tym zdarzenie „Zbiorniki na wodór II” zostało rozstrzygnięte na NIE.

Jedno- i dwuwymiarowe materiały w druku 3D
2014-05-10 14:57

Carbon nanotube by AJC1, on Flickr
Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License Flickr/AJC1

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że druk 3D jest technologią, która powstała już na początku lat 80. Pierwszym wydrukowanym w ten sposób przedmiotem była filiżanka, którą w 1983 roku Charles Hull podarował swojej małżonce. Pierwsza komercyjna drukarka przestrzenna pojawiła się w 1992 roku. Współcześnie, technologia druku 3D została rozwinięta dużo bardziej, co pozwala produkować przy jej wykorzystaniu np. narządy do transplantacji czy całe samoloty. Badania laboratoryjne potwierdziły także możliwość zastosowania grafenu w druku 3D. Dlatego też dotyczące tego tematu pytanie na platformie zostało rozstrzygnięte na TAK.

Dzięki grafenowi łatwiej będzie leczyć chorobę Parkinsona
2014-05-06 21:53

lab by mararie, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License  Flickr/ mararie 

Choroba Parkinsona bardzo utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jej objawom można przeciwdziałać podając chorym specjalny aminokwas, tzw. lewodopę, jednak jej dawkowanie jest problematyczne. Naukowcom udało się udowodnić, że grafen może pomóc w wyeliminowaniu tej trudności. Związane z tą tematyką zdarzenie zostało rozstrzygnięte na TAK.

Chroń swoją skórę z grafenem
2014-05-05 20:02

Trwają badania nad zastosowaniem grafenu w kremach z filtrem przeciwsłonecznym, jednak jeszcze nie wiadomo czy takie kosmetyki są dla człowieka w pełni bezpieczne. Ze względu na brak wiarygodnych doniesień w tym temacie zdarzenie zostało rozstrzygnięte na NIE.

Wyniki od 91 do 100 z 109
Idź do strony:

Wyników na stronę: